Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töötajate vaba liikumine ja sotsiaalkindlustus

Prindi

Lisatud 19.07.2013 | Uuendatud 09.01.2014

Töötajate vaba liikumise põhimõtteid toetavad kõik Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna riigid (lisaks Euroopa Liidu liikmesriikidele Šveits, Norra, Island, Liechtenstein). 

Töötajate ja nende pereliikmete liikumisvabaduse seisukohalt on oluline, et inimesed ei kaotaks teise riiki tööle asudes või seal tööd otsides oma sotsiaalkindlustust. Et nii ei juhtuks, on Euroopa Majanduspiirkonna riikide piires liikuvatele töötajatele ja nende pereliikmetele sotsiaalkindlustusvaldkonnas tagatud:

  • võrdne kohtlemine: ühest riigist teise elama või tööle asunud inimest koheldakse sarnaselt inimesega, kes on alati elanud ja töötanud ühes riigis. Eelkõige tähendab see, et hüvitiste saamine ei tohi sõltuda kodakondsusest;
  • kindlustusperioodide liitmine: hüvitiste taotlemisel võetakse arvesse ka varasemad kindlustuse, töötamise või elamise perioodid teistes liikmesriikides;
  • õiguste säilimine: hüvitised, millele inimesel on õigus tekkinud, makstakse välja ka siis, kui inimene asub elama, tööle või tööd otsima teise liikmesriiki.
     

Ükskõik, millises Euroopa Majanduspiirkonna riigis töötades on teil ühelt poolt kohustus tasuda töötuskindlustusmakseid vastavalt töötamise riigi õigusaktidele, teisalt on teil töötuks jäämisel õigus töötushüvitisele sarnaselt selle riigi kodanikega. Töötushüvitise taotlemisel võetakse arvesse kõigis liikmesriikides kogutud töötuskindlustusstaaž. Töötushüvitist saav inimene võib minna kuni kolmeks kuuks tööd otsima teise liikmesriiki (erandjuhtudel on võimalik seda perioodi pikendada kuue kuuni), kaotamata õigust hüvitisele.
 

Oli teile sellest lehest abi?


Kas teadsite, et ...

Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Läti, Eesti, Luksemburg, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Sloveenia, Slovakkia, Soome, Taani, Tšehhi, Ungari.

 

 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)