Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Hüvitise maksmine

Prindi

Lisatud 03.10.2013 | Uuendatud 31.12.2020

Töötukassa hakkab teile hüvitist arvestama alates kaheksandast päevast pärast avalduse ja sellele lisatud dokumentide töötukassale esitamist (kuid mitte varem, kui kaheksandast päevast teie töötuna arvelevõtmise päevast arvates). 

Töötuskindlustushüvitist makstakse tagantjärele: hüvitis eelmise kuu eest jõuab teie pangakontole jooksva kuu 10. kuupäevaks.

Töötuskindlustushüvitis makstakse teie pangakontole.

Kui te soovite, et töötuskindlustushüvitis kantaks teise isiku pangakontole, tuleb selleks esitada töötukassas vormistatud kirjalik avaldus, digitaalselt allkirjastatud elektrooniline avaldus või notariaalselt tõestatud avaldus.

Näiteks, kui esitasite hüvitise taotlemise avalduse 1. novembril, hakatakse hüvitist arvestama 8. novembrist ja esimest korda makstakse see teile 10. detsembriks. Kuna hüvitist arvestatakse eelmise kuu eest, saate detsembris hüvitist 8.-30. novembri eest (23 päeva eest). Juhul, kui te detsembrikuu jooksul tööd ei leia, makstakse teile 10. jaanuariks hüvitis kogu detsembri ehk 31 päeva eest.

Kui olete töötanud ühe tööandja juures vähemalt 5 aastat ning teie töö- või teenistussuhe lõppes koondamise tõttu või põhjusel, et tööandja ei saanud anda teile kokkulepitud tööd ning vähendas teie töötasu, rakendub nn ooteaeg. Töötuskindlustushüvitist hakatakse arvestama ja maksma pärast ooteaja möödumist ja hüvitise maksmise periood sellest ei lühene. 

Ooteaja puhul hakatakse teile hüvitist arvestama:

  • 30 kalendripäeva pärast töö- või teenistussuhte lõppemist, kui töösuhe selle tööandjaga või teenistusstaaž oli 5-10 aastat;
  • 60 kalendripäeva pärast töö- või teenistussuhte lõppemist, kui töösuhe selle tööandjaga või teenistusstaaž oli üle kümne aasta.

Näiteks lõppes teie töösuhe 15. oktoobril  koondamisega ning teie tööstaaž viimase tööandja juures oli 15 aastat ja 2 kuud. Esitasite hüvitise taotlemise avalduse 1. novembril. Kuna teil on tööstaaži üle kümne aasta, rakendub 60-päevane ooteaeg, mida hakatakse arvestama töösuhte lõppemise päevast. Seega hakatakse teile hüvitist arvestama alates 15. detsembrist. Esimene hüvitise summa 15.-31. detsembri (17 päeva eest) laekub teie esitatud pangakontole 10.jaanuariks. 

Kui soovisite hüvitise taotlemisel maksuvaba tulu arvessevõtmist, peetakse maksuvaba tulu ületavalt hüvitise summalt enne hüvitise väljamaksmist kinni tulumaks (20%).

2018. aastast alates võib töötuskindlustushüvitise taotlemisel paluda mitte arvestada maksuvaba tulu, arvestada maksuvaba tulu kuni 500 eurot kuus või arvestada maksuvaba tulu muus summas (summa ei tohi olla suurem kui 500 eurot).

Näiteks on teie ühe kalendripäeva brutohüvitis 12 eurot ja teile makstakse hüvitist terve aprillikuu ehk 30 päeva eest. Sel juhul on teie brutohüvitis 360 eurot. Kui soovisite mitte arvestada maksuvaba tulu, siis enne hüvitise ülekandmist peab töötukassa kinni tulumaksu terve summa pealt: 360x0,2=72 eurot. 10. maiks saate sellisel juhul kätte 360-72=288 eurot. Kui soovisite arvestada maksuvaba tulu kuni 500 eurot kuus, siis enne hüvitise ülekandmist peab töötukassa maksuvaba tulu (500 eurot) ületavalt osalt kinni tulumaksu. Kuna summa on väiksem kui 500 eurot, siis 10. maiks saate kätte 360 eurot.

Kui näiteks soovisite arvestada maksuvaba tulu kuni 200 eurot kuus, siis enne hüvitise ülekandmist peab töötukassa maksuvaba tulu (200 eurot) ületavalt osalt kinni tulumaksu: (360-200)x0,2=32 eurot. 10. maiks saate sellisel juhul kätte 360-32=328 eurot.

Maksuvaba tulu saab maha arvata ainult üks, isiku poolt valitud tulumaksu kinnipidaja (nt töötukassa, tööandja). Seda põhimõtet tuleb arvestada ka ajutisel töötamisel töötuna arveloleku ajal: kui te juba kasutate maksuvaba tulu töötuskindlustushüvitise saamisel, siis tasub kaaluda maksuvaba tulu mittekasutamist ajutise töötamise eest makstava tasu korral.

Loe täiendavalt maksuvaba tulust alates 01.01.2018: maksuvaba tulu

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)