Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Hüvitise suurus ja tööjõumaksud

Prindi

Lisatud 23.03.2020 | Uuendatud 01.07.2020

Töötasu hüvitis juuni eest (lisatud 22.06.2020)

Milline on töötasu jätkuhüvitise määr ja maksimumsuurus?

Töötasu jätkuhüvitise määr on 50 % töötaja keskmisest töötasust kuid brutosummana mitte rohkem kui 800 eurot. Töötukassa peab sellelt kinni tulumaksu, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse.

 

Kas tööandjal on alati kohustus maksta töötajale töötasu vähemalt 150 eurot või sõltub see töötaja töötatud päevade arvust või töökoormusest selles kuus, mille eest hüvitist küsitakse?  

Tööandja peab maksma kuu töötasuna sõltumata töötatud päevade arvust või töökoormusest selles kuus vähemalt 150 eurot.  

 

Tööandja maksab vähemalt 150 eurot, aga juhul kui tööandja maksab töötajale rohkem, kas siis töötukassa maksab hüvitist vähem?  

Ei. Töötukassa maksab 50 protsenti töötaja keskmisest palgast, kuid mitte rohkem kui 800 eurot.

 

Kuidas arvutatakse töötaja töötasu jätkuhüvitise suurus?

Hüvitise suurus arvutatakse Maksu- ja Tolliameti andmete põhjal, võttes arvesse tasud, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse. Arvutuse aluseks on viimase 12 kuu töötasu andmed. Seejuures võetakse keskmise töötasu leidmiseks arvesse viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksa kuu töötasud, mille summa jagatakse 270ga. Nii leitakse ühe kalendripäeva keskmine töötasu, mis korrutatakse 30ga - saadakse ühe kalendrikuu keskmine töötasu. Töötasu jätkuhüvitise suuruseks on sellest 50 protsenti, kuid mitte rohkem kui 800 eurot.

 

Kuidas arvestatakse töötasu jätkuhüvitist, kui inimene asus selle tööandja juurde alles samal kuul, mille eest hüvitist taotletakse, ja talle ei ole veel ühtegi töötasu väljamakset tehtud?

Sellel töötajal ei ole õigust töötasu jätkuhüvitisele, kuna jätkuhüvitist makstakse töötajale, kelle tööle asumise kuupäev on hiljemalt 01.märts 2020 ja kelle kohta on samaks kuupäevaks tehtud töötamise registrisse töötamise alustamise kanne.

 

Kui inimene töötab alampalgaga, siis kuidas arvutatakse tema töötasu jätkuhüvitis? 

Tööandja maksab töötajale töötasu 150 eurot. Töötukassa maksab jätkuhüvitist 50 protsenti eelnevast keskmisest töötasust. Kui 50 protsenti eelnevast keskmisest töötasust on väiksem kui 434 eurot, siis maksab töötukassa talle jätkuhüvitisena 434 eurot, mis  koos tööandja makstud töötasuga tagab töötajale alampalga 584 eurot.

 

Kui tööandjal ei ole töötajale tööd anda ja on säilitanud keskmise töötasu (TLS § 35 olukord), siis kuidas arvutakse tema töötasu jätkuhüvitis?

Kui töötaja säilitatud keskmine töötasu on näiteks 1400 eurot, siis töötukassa maksab sellest jätkuhüvitisena 50 protsenti ehk 700 eurot. Tööandja peaks  sel juhul töötasu maksma 700 eurot, et töötajal säiliks keskmine töötasu vastavalt töölepingu seaduse §-ile 35.

 

Kui töötaja töötasu on osaajaga töötamise tõttu väiksem kui alampalk, siis kuidas arvutatakse tema töötasu jätkuhüvitis? 

Tööandja maksab töötajale töötasu 150 eurot. Töötukassa maksab jätkuhüvitisena ülejäänud summa kuni töötaja keskmise töötasuni. 

 

Kas töötukassa maksab tulumaksu kogu hüvitise summalt või arvestatakse tulumaksuvaba miinimumi (500 EUR) ?

Töötukassa peab kinni ja maksab tulumaksu kogu töötasu jätkuhüvitise summalt ega  arva maha maksuvaba tulu osa.  

 

Kuidas töötasu jätkuhüvitist saanud töötajale hiljem puhkusetasu arvestatakse? Kas arvesse läheb  ka töötukassa makstud töötasu jätkuhüvitise suurus.  

Töötukassa võtab hüvitise maksmisega osaliselt üle tööandja töötasu maksmise kohustuse. Seega peaks töötukassa makstud summasid arvestama ka puhkusetasu arvestamisel. Kui tööandja on kohaldanud töölepingu seaduse § 37 ja vähendanud töötaja töötasu ning töötasu ja hüvitis kokku on väiksem kui töötaja varasem keskmine töötasu, siis töötaja puhkusetasu väheneb.

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)