Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Hüvitise suurus ja tööjõumaksud

Prindi

Lisatud 23.03.2020 | Uuendatud 01.04.2020

Kas töötukassa maksab inimesele hüvitist kuni 1000 eurot bruto- või netosummas?

Töötukassa makstav hüvitis on brutosummas. Töötukassa peab sellelt kinni tulumaksu, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse.
 

Kas tööandjal on alati kohustus maksta töötajale töötasu vähemalt 150 eurot või sõltub see töötaja töötatud päevade arvust või töökoormusest selles kuus, mille eest hüvitist küsitakse?

Tööandja maksab kuu töötasuna alati vähemalt 150 eurot (bruto).
 

Kuidas arvutatakse töötaja hüvitise suurus?

Hüvitise suurus arvutatakse Maksu- ja Tolliameti andmete põhjal, võttes arvesse tasud, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse. Arvutuse aluseks on viimase 12 kuu töötasu andmed. Seejuures võetakse keskmise töötasu leidmiseks arvesse viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksa kuu töötasud, mille summa jagatakse 270ga. Nii leitakse ühe kalendripäeva keskmine töötasu, mis korrutatakse 30ga - saadakse ühe kalendrikuu keskmine töötasu. Töötasu hüvitise suuruseks on sellest 70%.
 

Kuidas arvutatakse hüvitise suurus, kui töötaja on selle tööandja juures töötanud vähem kui aasta?

Kui inimene on hüvitist taotleva tööandja juures töötanud vähem kui 12 kuud, siis leitakse tema ühe kalendrikuu keskmine töötasu järgmiselt. Töötatud perioodi töötasud liidetakse, summa jagatakse töötatud kuude arvu ja 30 korrutisega. Tulemuseks on ühe kalendripäeva töötasu, mis korrutatakse omakorda 30ga, et leida ühe kalendrikuu keskmine töötasu. Töötasu hüvitise suuruseks on sellest 70%.
 

Kuidas arvestatakse töötasu hüvitist, kui inimene asus selle tööandja juurde alles samal kuul, mille eest hüvitist taotletakse, ja talle ei ole veel ühtegi töötasu väljamakset tehtud?

Töötukassa küsib sel juhul tööandjalt andmed töötaja töötasu kohta. (Lisatud 01.04.20)
 

Kui inimene töötab alampalgaga, siis kuidas arvutatakse tema töötasu hüvitis?

Tööandja maksab töötajale töötasu 150 eurot (bruto). Töötukassa maksab hüvitist 70% eelnevast keskmisest töötasust. Kui 70% eelnevast keskmisest töötasust on väiksem kui 434 eurot, siis maksab töötukassa talle hüvitisena 434 eurot, mis koos tööandja makstud töötasuga tagab töötajale alampalga 584 eurot.
 

Kui töötaja töötasu on osaajaga töötamise tõttu väiksem kui alampalk, siis kuidas arvutatakse tema töötasu hüvitis?

Tööandja maksab töötajale töötasu 150 eurot (bruto). Töötukassa maksab hüvitisena ülejäänud summa kuni töötaja keskmise töötasuni. 
 

Kas tööandja peab maksma sotsiaalmaksu sotsiaalmaksu kuumääralt?

Ei. Töötasu hüvitiselt tasub sotsiaalmaksu töötukassa, tööandja makstavalt töötasult tööandja. Kui töötaja keskmine palk, mille alusel arvutatakse töötasu hüvitis, on alla töötasu alammäära ning tööandja maksab talle töötasu 150 eurot (bruto), tasub töötukassa sotsiaalmaksu kuni kuumäära täitumiseni.
 

Kas töötukassa maksab tulumaksu kogu hüvitise summalt või arvestatakse tulumaksuvaba miinimumi (500 EUR)?

Töötukassa peab kinni ja maksab tulumaksu kogu töötasu hüvitise summalt ega arva maha maksuvaba tulu osa. 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärinõustajale Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info@tootukassa.ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)