Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Kelle asi on minu karjäär?

Prindi

Lisatud 06.06.2018

Aprilli keskel toimus Karjäärinõustajate Ühingu eestvedamisel ja Eesti Töötukassa toetusel üle terve Eesti karjäärinädal „Terve Karjäär“. Kolmandat korda toimunud karjäärinädala teemaks oli seekord „Kelle asi on minu karjäär?“. Tallinnas päädis üritus 11. aprillil samanimelise seminariga, kus esinesid mitmed põnevad ettekandjad inspireerimaks inimesi leidma endale ainulaadne karjääritee.

Üha enam liigub maailm selle poole, et inimestel ei ole üks, n-ö kella 9.00-17.00 karjäär. Levimas on osaline tööaeg, mis annab ka võimaluse töötada mitmel erineval töökohal, samuti on hoogustumas projektipõhine karjäär, põhitöö kõrvalt ettevõtlusega katsetamine ning jagamismajanduse kaudu lisaelatise teenimine. Seminaril just nendele aspektidele ka keskenduti.

Mitmete esinejate hulgas oli näiteks neli autorit, kes on hiljuti välja andnud oma esimese raamatu. Raamatu kirjutamine on samuti populaarne lisaharrastus põhitegevuste kõrvalt. Mõnele võib see olla väikese lisasissetuleku võimalus, teisele endas selgusele jõudmise ja teraapiline kogemus, kolmandale uskumuste murdmine. Näiteks Katrin Alujev, kellelt märtsis ilmus raamat „Elamise kergus“, märkis, et tema elu üheks kõige raskemaks hetkeks on olnud põhikooli lõpukirjandi kirjutamine. Õmblusettevõtte Protexi personalijuht Kai Põldvee-Mürk andis aga põhitöö kõrvalt välja oma hobiga seonduva raamatu „Hoidistaja aastaring“. Lisaks on tal populaarne Facebooki leht ligi 12000 hoidistamisest huvitatutest-fännidest.

Enesearengu koolitustele keskendunud Edu Akadeemia üks asutaja ja juht Roland Tokko keskendus kirele ja tõi kuulajateni 3 põhilist küsimust, mida oma tee otsija endalt küsima peaks. Need on:

  1. Mida armastad teha?
  2. Mida oskad hästi teha – milles oled tõeliselt hea? Kui siinkohal endal nimekiri lühikeseks kipub jääma, võib mõelda, millega sõbrad või tuttavad sinu poole abisaamiseks pöörduvad.
  3. Mida teeksid tasuta, vabatahtlikult?

Nende kolme küsimuse üle arutledes peaks selguma ka tõde ehk mis on sinu kirg? Tihti põrkutakse ka küsimustele, kuidas leida mingi tegevuse jaoks endas motivatsiooni. Roland Tokkol oli selleks hea vastus: „Kui pead mingi asja tegemiseks leidma endas motivatsiooni, siis ei ole ehk asi õige?“ Veel avaldas Tokko telgitaguseid uuringust, mida nad oma klientide hulgas läbi viisid - uuriti, milliseid eluks tarvilikke teadmisi ja taipamisi oleks võinud koolis õppida/õpetada, mis oleksid aidanud neil paremini enda eluga praegusel hetkel hakkama saada. Välja toodi 12 põhilisemat aspekti, nendest kolm esimest olid oma kire ja tõeliste annete leidmine, teadmised rahast ja finantsidest ning eesmärkide seadmisest ja saavutamisest.

Lisaks erinevatele karjäärilugudele sai seminarilt teada ka, miks on tasakaalukas kulgemine ja meditatsioon oluline. See ei ole enam pelgalt joogatreenerite pärusmaa – on teaduslikult tõendatud, keskendumine ja aja maha võtmine aitab kaasa stressi maandamisele ja seeläbi rahulikumale, aga teisalt ka mõtestatud ja tulemusikumale tööle. Esinejana üles astunud riigikogu liige ja joogatreener Yoko Alender tõi välja huvitava aspekti: 90 sekundiga lahustub näiteks negatiivsete tunnetega kehas tekkinud keemiline reaktsioon ning selle aja jooksul ei tohiks inimene midagi teha, sest selle aja jooksul negatiivne emotsioon lahustub ja pärast seda on inimene võimeline liikuma edasi juba ratsionaalsemalt pinnalt.

Töötukassa töötavatele inimestele karjääriteenuseid pakkuvad karjäärinõustajad võtavad kliente vastu Tallinna Lilleküla büroos, aadressil Metalli 3. Lisaks on võimalik korraldada töötube tööandjate juures erinevatel teemadel nagu näiteks stress ja läbipõlemine, eneseanalüüs, muutustega toimetulek, erinevad generatsioonid töömaailmas jne. Täpsem info kontaktivõtmiseks https://www.minukarjaar.ee/.

Kristel Ainsalu
juhtivkarjäärinõustaja ESF 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)