Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

KKK palgatoetuse kohta eriolukorras

Prindi

Lisatud 26.03.2020 | Uuendatud 27.03.2020

1. Kas eriolukorras on võimalik palgatoetuseks sobivat inimest palgatoetusega tööle võtta? Millised riskid sellega kaasnevad?

Jah. Eriolukorrast tulenevalt ei ole palgatoetuse andmise tingimused muutunud.

Palgatoetus tuleb täies ulatuses tagastada, kui tähtajatu või üle ühe aasta pikkune tähtajaline töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel enne aasta möödumist või alla aasta pikkune tööleping enne tähtaja saabumist.

Minu esimene töökoht teenuse raames tagastab tööandja palgatoetuse täies ulatuses, kui töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel enne kahe aasta möödumist või tähtajaline töösuhe enne tähtaja saabumist.

Vähenenud töövõimega inimese puhul tagastab tööandja palgatoetuse täies ulatuses, kui töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel enne kahe aasta möödumist töölepingu sõlmimisest või vähemalt kuuekuulise tähtajaga töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel enne tähtaega.

Töötukassa nõuab palgatoetuse täies ulatuses tagasi, kui tööandja ütleb töölepingu üles tööandja algatusel, va töölepingu seaduse § 88 lg 1 alusel.
 

2. Kas palgatoetuse lepingut saab peatada „kriisiperioodiks“ ja siis hiljem jätkata?  

Palgatoetuse lepingut ei saa „kriisiperioodiks“ peatada. Isegi kui tööandja töötukassaga sõlmitud palgatoetuse lepingu üles ütleb, saates töötukassale allkirjastatud teate, jäävad tööandja kohustused töötukassa suhtes kehtima. Ehk kui ülesütlemise hetkeks on töötukassa maksnud tööandjale palgatoetust, kehtivad sõlmitud palgatoetuse lepingust tulenevad ning väljamakstud palgatoetusega seostuvad kohustused edasi. Näiteks, kui töötukassa on maksnud tööandjale ühe kuu eest palgatoetust, seejärel satub tööandja eriolukorra tõttu majanduslikesse raskustesse, lõpetab omal soovil töötukassaga sõlmitud palgatoetuse lepingu ja seejärel koondab töötaja, on tööandja siiski rikkunud palgatoetuse maksmise tingimusi (lõpetanud töösuhte tööandja algatusel koondamise tõttu enne lubatud tähtaega) ning peab töötukassale palgatoetuse täies ulatuses tagasi maksma.
 

3. Kas on lubatud palgatoetuse ja töötasu hüvitise samaaegne saamine? 

Jah. Töötasu hüvitis ja palgatoetus on oma eesmärgilt erinevad toetused. Palgatoetuse eesmärk ei ole toetada majanduslikes raskustes ettevõtteid, vaid motiveerida tööandjat tööle võtma väiksema konkurentsivõimega tööotsijaid (nt erialase hariduse või töökogemusega noored, vähenenud töövõimega inimesed, pikaajalised töötud). Kui tööandja taotleb ka töötasu hüvitist, maksame palgatoetust tööandja makstavast töötasust (mis peab olema vähemalt 150 eurot) 50%, kuid mitte rohkem kui  palgatoetuse piirmäär. Näiteks inimese keskmine palk on 1500 eurot. Töötukassa maksab sellest töötasu hüvitisena 70%, kuid mitte rohkem kui 1000 eurot ehk antud juhul siis 1000 eurot. Kui tööandja maksab ise töötasu 500 eurot, siis saab ta sellest 250 eurot meilt palgatoetusena tagasi.
 

4. Töötukassa ja tööandja vahel on sõlmitud palgatoetuse leping. Töötajaga töölepingut ei soovita lõpetada, kuid töötasu maksta töötajale ei saa. Mida teha?

Tööandja ei saa ühepoolselt jätta töötajale tasu maksmata, sealhulgas ka juhul, kui tal pole tööd anda või ta majandusraskuste tõttu ei saa töötasu välja maksta. Tööandja peab juhinduma töölepingu seaduses, sh §-des 35 ja 37 sätestatud võimalustest. Lisainfot saate siit https://www.tooelu.ee/et/uudised/2552/kogu-info-siit-koroonaviirus-ja-tooelu

Palgatoetust makstakse tööandja deklareeritud töötasude alusel. Kui tööandja töötasu ei maksa, siis selle kuu eest ei maksa ka töötukassa palgatoetust. Palgatoetust makstakse palgatoetuse lepingus märgitud kuude arvu eest (lepingu punkt 1.3), sh ei ole oluline, et need oleksid järjestikused kuud. Palgatoetust makstakse nende kuude eest, mil on töötasu deklareeritud, sh ka juhul, kui on deklareeritud poole kuu töötasu.

Vastavalt palgatoetuse lepingus sätestatule on sõltuvalt konkreetsest juhust maksimaalne periood, mille aja jooksul üldse palgatoetust makstakse, 12 kuud või 24 kuud palgatoetuse lepingu sõlmimisest (lepingu punkt 2.5), sõltumata sellest, kas palgatoetust on makstud kõikide võimalike kuude eest või mitte.
 

5. Kui töötaja on tööle vormistatud palgatoetusega ja tööandjal tekib vajadus koondada inimesi, kas eriolukorras kehtib sel juhul töötukassa õigus palgatoetuseks makstud summad tagasi nõuda?

Vaatamata eriolukorrale ei ole käesoleval hetkel palgatoetuse tingimused muutunud - töötaja koondamise korral enne lepingus sätestatud lõpptähtaega, tuleb palgatoetus tagasi maksta.
 

6. Kas eriolukorras saab palgatoetuse lepingu korral taotleda maksete arvu suurendamist?

Ei saa. Palgatoetust makstakse palgatoetuse lepingus märgitud kuude arvu eest.

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)