Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Koolitustoetus värbamisolukorras – kuidas taotleda?

Prindi

Lisatud 16.08.2018

Sobivate oskustega tööjõu puudumine valmistab tööandjatele järjest rohkem peavalu. Olukorra leevendamiseks pakub töötukassa töötajate värbamiseks tööandjatele koolitustoetust.

Töötukassa toetab põhjalikku väljaõpet, tööandjal tuleb inimest koolitada vähemalt 80 akadeemilise tunni ulatuses. Koolitused peavad toimuma aasta jooksul. Töötukassa kompenseerib töötajate palgakulu koolitusel osaletud aja eest (tunnitöötasu alammääras) ning tekkinud sõidukulud. Ühe töötaja kohta hüvitatakse üldjuhul kuni 50% nimetatud kuludest, kuid mitte rohkem kui 1250 eurot. Üle 50-aastaste, erialase hariduseta, vähese eesti keele oskuse või terviseprobleemidega töötajate koolitamiseks makstakse toetust suuremas määras ja summas: hüvitatakse kuni 80% ulatuses, kuid mitte rohkem kui 2000 eurot töötaja kohta. Kui aga töötaja leitakse töötukassa kaudu registreeritud töötute seast, siis hüvitatakse 100% koolitusega seotud kuludest, kuid mitte rohkem kui 2500 eurot töötaja kohta. Seega on tööandjale soovitus – uue töötaja leidmisel küsige kindlasti töötukassast abi.

Töötukassa toetab töötajate värbamist ametitesse, mis lähiaastatel on kasvava tähtsusega ning kus sobiva ettevalmistusega töötajaid napib. Koolitustoetust saavad taotleda tööandjad, kes on sellistesse ametitesse töötukassa kaudu töötukassa portaalis töökuulutuse avaldamisega töötajaid otsinud, kuid pole sobivate oskustega kandidaate leidnud. Näiteks, kui olete otsinud töötukassa kaudu puitkonstruktsioonide projekteerijaid, CNC pingioperaatoreid, hooldustöötajaid, tegevusjuhendajaid või tarkvaraarendajaid, kuid ei ole siiani vajaliku ettevalmistusega kandidaate leidnud, saab töötukassa aidata teil värvatavaid töötajaid koolitustoetuse abil koolitada. Toetatavad ametid on välja valitud uuringute põhjal (nn OSKA uuringud), mida teostab Kutsekoda ning nende loetelu leiate töötukassa portaalist. Toetatavate ametite valik laieneb koos järgmiste OSKA uuringute valmimisega.

Tänaseks on koolitustoetust värbamisolukorras edukalt kasutanud näiteks metallitööstusettevõte AS Bestnet. Ettevõtte personalijuht Merike Mägi jagas kogemusi, kuidas taotlemisprotsess kulges ja mida ta soovitab teistele ettevõtetele, kes on samas olukorras – töötaja on, aga tal jääb oskustest ja teadmistest  puudu.

Kuidas jõudsite mõtteni kasutada töötukassa koolitustoetust tööandjale?

„Täna on olukord selline, et tööandjad on tihti olukorras, kus vajaliku väljaõppega töötajaid on väga raske leida. Tootmises kasutatavad seadmed on ettevõttest tulenevalt väga erinevad ning spetsiifilised. Tööle asuval inimesel võib olla isegi erialane ettevalmistus, aga konkreetsest spetsiifikast ei ole tal aimugi. Ka meie olime olukorras, kus tööle soovis saada nutikas ja tehnilise ettevalmistusega töötaja, aga tal ei olnud meile vajalikku (vastav tootmistehnika) ettevalmistust ega töötamise kogemust. Seadmeid tarniv ettevõtte, mis asub Soomes, on teinud meie võtmetöötajatele vastavad koolitused. Need koolitused on vajalikud, et seadmetega töötamine oleks efektiivne, samas on need koolitused üsna kallid.

Tahtsime anda noorele inimesele võimaluse ning tänu töötukassa konsultantidele jõudis minuni info toetusest. Töötukassa poolne nõustamine ja abistamine on olnud väga asjakohane ja positiivne.“

Mis Teid selle teenuse juures kõige rohkem üllatas?

„Üllatas väga kiire, positiivne ja abistav töötukassa poolne tugi. Ka ilmselt kõige rumalamad küsimused said vastuse ja vajadusel üle korratud.  Minu aastatetagune kogemus oli suhteliselt negatiivne. Seekord olen väga rahul.“

Kui keeruliseks hindate taotlemisprotsessi?

„Taotlemisprotsessid on töötukassas väga palju lihtsamaks muutunud. Ka seekord ei olnud ületamatuid raskusi, pigem olid keerulised momendid seotud sellega, et taotlesin toetust esimest korda ning tegu oli spetsiifilise väliskoolitusega.“

Kas soovitate koolitustoetust tööandjale ka teistele ettevõtetele?

„Kindlasti soovitan koolitustoetust ka teistele. See aitab ettevõttel efektiivsemalt toimida ning leevendada koolitusega seotud kulutusi. Samuti on tööturul olevatel inimestel võimalik asuda tööle neid huvitavatel erialadel, milleks neil puudub ettevalmistus.“

 

Koolitustoetust võib taotleda eraõiguslik juriidiline isik, füüsilisest isikust ettevõtja tööandjana ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutus. Tingimuseks on, et töötajaga tuleb sõlmida tähtajatu või vähemalt kuuekuuline tööleping. Uue töötaja värbamisel peab tööleping töötajaga olema sõlmitud, kuid tööle asumise aeg peab aga töölepingus olema kindlasti hilisem koolitustoetuse avalduse esitamise kuupäevast. Koolitustoetuse avalduse esitamise kuupäeval peab töötaja töötamine olema registreeritud töötamise registris (TÖR).

Koolitustoetuse avaldus tuleb esitada enne koolituse algust, piisab ka ühest päevast enne koolitust. Avaldus esitatakse iga koolituse kohta eraldi. Tööandja kannab alguses kõik koolitusega seotud kulud ise. Positiivse otsuse korral makstakse koolitustoetust kuluaruande alusel.

Täpsemad tingimused koolitustoetuse taotlemiseks leiate töötukassa kodulehelt https://www.tootukassa.ee/koolitustoetus-tooandjatele.

Koolitustoetuse taotlemise avalduse saab tööandja esitada enda jaoks sobival viisil e-töötukassas, e-postile koolitustoetus [ä] tootukassa [dot] ee, posti teel või töötukassa esinduses kohapeal.

Lisainfot küsige töötukassa tööandjate konsultandilt või saatke e-kiri aadressil koolitustoetus [ä] tootukassa [dot] ee.

 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)