Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Küsi töötukassast abi töökoha kohandamisel

Prindi

Lisatud 28.08.2018 | Uuendatud 29.08.2018

Paljud tööandjad on vähemal või suuremal määral puutunud kokku töökoha kohandamisega. 

Iga töötaja on erinev ning seetõttu on näiteks tarvis muuta laua ja tooli kõrgust või siis soetada arvutihiir, mis töötaja käele sobiks. Kui eelpool toodud näited kuuluvad pigem igapäevaste olmemurede hulka ning puudutavad kõiki inimesi olenemata nende vanusest, tervisest, tööajast ja nii edasi, siis Eesti Töötukassa töökoha kohandamise teenuse abil saab ellu viia väga spetsiifilisi erilahendusi, mis nõuavad ka suuremaid ressursse.

Alates 2016. aasta algusest on töötukassa sõlminud 11 töökoha kohandamise hüvitamise lepingut ning on teinud vaid neli eitavat otsust tööandjale töökoha kohandamise hüvitamise kohta. Täpsustuseks - ühel juhul lahendati kliendi vajadus töötamiseks vajaliku abivahendi teenusena ning teisel juhul täpsustati vajadust ning lõpuks otsustati tööandjale kohandamine hüvitada. Kokkuvõttes võib öelda, et tööandjate pöördumised on olnud asjakohased, põhjendatud ning olulisel määral abiks töötajale, kes ettevõttes töötab ning ka tööandjale, kes on astunud samme, et töötaja saaks töökohal jätkata.

Peamiselt on tööandjale hüvitatud vähenenud töövõimega inimeste tööle võtmisel või juba nende töötamisel ettevõttes uste automaatikasüsteeme. Probleem on selles, et uksed on rasked ja ratastoolis inimesel on neid väga keeruline avada. Lisaks sellele on töötukassa hüvitanud erinevate kaldteede, ukse lävepaku künniste ja ka erinevate invatõstukite soetamisi ning mõnel korral on olnud vaja muuta laiemaks ukseavasid, et ratastoolis inimene saaks näiteks minna tualettruumi. Huvitavamatest lahendustest on meeles kassapidaja, kellele leiti koostöös tööandjaga madal platvormtõstuk, millega saab ratastoolis töötaja oma kõrgust kassas muuta nii, et tal oleks ergonoomiline, mugav ja tervist toetav asend. Tänaseni pole olnud olukorda, millele poleks lahendust leitud.

Minu kogemused tööandjatega on olnud positiivsed, kuid tõsi on ka see, et tööruumide ja vahendite kohandamise teenus nõuab tööandjalt aktiivset asjaajamist, lisaks kannatlikkust nii töötukassa kui tööandja poolt.

Eesti Töötukassa kaasab protsessi ka eksperte, kes annavad nii meile kui ka tööandjale tagasisidet, mida oleks vaja teha, et vähenenud töövõimega inimesele oleks töökoht või töövahendid kasutatavad ja ligipääsetavad. Seejärel otsustab töötukassa komisjon, kas tööandja soovitud kohandused vastavad teenuse tingimustele. Tööandja ülesandeks jääb võtta vajalikele töödele hinnapakkumised, see võib võtta aega ning just väiksematel ettevõtetel on oma põhitegevuse kõrvalt keeruline seda aega leida, aga töötukassa töötajad on igati toeks ning eesmärk on töötaja jaoks olulised asjad ära teha.

Lahendused võivad olla väga lihtsad ja olla seotud iga inimese individuaalse, mitte erivajadusega, aga ka keerulisemad, mille jaoks tuleb otsida erilahendusi ning mille lahendamine võib võtta kauem aega.

Lisainfot töökoha kohandamise kohta saab töötukassa kodulehelt või pöördudes lähima büroo poole https://www.tootukassa.ee/content/toovoimereform/tooruumide-ja-vahendite-kohandamine

Uus kaldtee töökohta pääsemiseks

Uus kaldtee töökohta pääsemiseks

Lävepaku künnis

Lävepaku künnis

Platvorm kassa taga ratastoolis töötajale
Platvorm kassa taga ratastoolis töötajale

 

Kalev Kuljus,

töötukassa töövõime hindamise ja töövõimet toetavate teenuste osakonna peaspetsialist

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)