Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Proovitöö

Prindi

Lisatud 18.11.2016 | Uuendatud 18.11.2016

Kui tööandja kutsub kandidaadi proovipäevale, siis kuidas seda tasustada tuleb? Tööinspektsioon annab järgneva vastuse:

 

See, kas „proovipäev“ on tasuline või tasuta, oleneb konkreetsetest asjaoludest. Näiteks, kui töötaja tutvub proovipäeval tulevase tööga, jälgib tööprotsessi toimumist, ilma ise konkreetset tööd tegemata, pole tegu tööga, mille tegemist eeldatakse üksnes tasu eest.

Kui aga töötaja lubatakse proovipäeval tegema tööd, täitma konkreetseid tööülesandeid, näiteks teenindama kliente kaupluse kassas või panema müügisaalis riiulitesse kaupa, eeldame, et tegemist on tööga, mida tehakse üksnes tasu eest.

Esimese näite puhul ei ole tegemist tasulise proovipäevaga, teise näite puhul aga on tegemist tasulise proovipäevaga.

Töölepingu seadus ei tunne proovipäeva mõistet kui niisugust. Seadus sätestab, et kui isik teeb teisele isikule tööd, mille tegemist võib oodata üksnes tasu eest, eeldatakse, et tegemist on töölepinguga ja selle eest tuleb maksta tasu.

Kas see kehtib ka inimese kohta, kes on töötuna arvel? Üldjuhul jah, välja arvatud siis, kui töötukassa klient ehk töötuna arvel olev inimene on suunatud proovitöö teenusele. Teenust kasutatakse sageli: näiteks septembris 2016 kasutati seda Tallinna ja Harjumaa piirkonnas 88 korda, aprillis 2016 aga suisa 124 korda. Seega väärib töötukassa proovitöö teenus (mõeldud töötuna registreeritud inimestele) detailsemat käsitlust.


Kui kaua proovitöö kestab?
Ühe päeva, mitte rohkem.

Kuidas proovitööd tasustatakse?
Proovitöö eest ei tohi maksta töötasu. Proovitööl osaletud päevade eest on töötul õigus saada Eesti Töötukassalt sõidutoetust.

Kas proovitöö tuleb vormistada töötamise registris?
Proovitööl osalemist ei tohi kanda töötamise registrisse.

Mille alusel osaleb töötukassa klient proovitöö teenusel tööandja juures? Kas ei teki probleemi Maksu- ja Tolliametiga?
Proovitöö korraldamise eeldus on, et tööandja otsib vabale töökohale töötajat töötukassa kaudu. Proovitöö teenusel osalemine peab töötukassa kliendil olema enne proovitöö toimumist töötukassaga kokku lepitud. Proovitööle tulles esitab töötukassa klient osavõtulehe, mille palume ettevõtte esindajal proovitöö toimumise kinnitamiseks allkirjastada. Osavõtulehe saate töötukassale esitada paberkandjal või digitaalselt allkirjastatult e-posti teel.

Vaba töökoha andmed saab tööandja töötukassale edastada töötukassa portaali iseteeninduses (kus on vajalik sisselogimine) või töötukassa maakondliku osakonna kaudu.

Kui kandidaat on varem sama tööandja juurde samale ametikohale kandideerides proovitöö läbinud, kas tohib teda uuesti proovitööle kutsuda?
Sel juhul töötukassa proovitööd ei korralda. Sama kehtib ka siis, kui töötuna arvel olev inimene on sama tööandja juures samal ametikohal töötanud või olnud tööpraktikal.

Mida veel tuleb silmas pidada proovitööd korraldades?
Proovitööd korraldades peab tööandja lisaks muule järgima töötervishoiu- ja tööohutuse seaduse nõudeid.

 

Aleksandr Michelson
tööandjate konsultant

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)