Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Sotsiaalmaksu hüvitamisest

Prindi

Lisatud 31.08.2016 | Uuendatud 02.09.2016

Lühidalt ja olulisest

1. juulil 2016 muutus vähenenud töövõimega töötaja eest riigipoolse sotsiaalmaksu hüvitamise kord – nüüdsest taotleb tööandja sotsiaalmaksu hüvitamist Eesti Töötukassalt. Juba esimesel päeval, st 1. juulil, tuli tööandjatelt 1500 avaldust ning samal päeval tegi töötukassa ligi 900 otsust tööandjale sotsiaalmaksu hüvitamiseks. Juulis kokku otsustas töötukassa tööandjate esitatud taotluste alusel sotsiaalmaksu tasumise 17 670 vähenenud töövõimega töötaja eest.

Tööandjad on uue korraga rahul

Helo Tamme, AS ISS Eesti Baltikumi personalijuht:

Uus kord vähendab meie jaoks töökoormust märgatavalt.

Varasemalt tuli vähenenud töövõimega inimeste kohta andmete edastamiseks andmeid koguda ja koondada kahel erineval töötajal (mõlemal) paar tundi kuus – töö oli nii mahukas eelkõige just seetõttu, et kokku töötab meie ettevõttes ca 250 vähenenud töövõimega inimest.

Kuigi uuele korrale üleminek tähendas andmeedastajatel täiendavat töökoormust, siis alates juulist on meie töötajate koormus oluliselt vähenenud – Töötukassale tuleb edastada andmeid ainult uute vähenenud töövõimega inimeste lisandumise kohta ja seega võtab edaspidi kordades vähem aega kui senini.

 

Marit Vooremäe, Tallinna Kaubamaja Grupi finantsdirektor, kogu grupi nimel:

Tallinna Kaubamaja Grupis, mis on Eesti suurim jaekaubanduskontsern ja kuhu kuuluvad ka Selver ja Kaubamaja, on 4000 töötajast ligi 300 vähenenud töövõimega. Uue korra rakendumisel oli esialgu hirm, et iga vähenenud töövõimega töötaja kohta eraldi korrektse taotluse esitamine võib palju aega nõuda. Tegelikkuses jõudsime siiski kõik vajalikud taotlused töötukassa iseteenindusportaalis etteantud üleminekuperioodil korrektselt esitada. Hea meel on tõdeda, et uus süsteem on loodud nii, et enam ei pea samade töötajate eest igakuiseid korduvaid taotlusi esitama ja nüüd tuleb igapäevases töös tegeleda vaid uute töötajatega või otsustega ning sedagi ühekordselt. Meeldiva üllatusena tulid Eesti Töötukassa vastused otsuste kohta juba mõne päevaga, mis kiirendas ka meie protsesse. Samuti on abiks uuendusega kaasnenud muudatus, kus Eesti Töötukassa annab juba varakult tööandjale meili teel teada, kui sotsiaalmaksu hüvitamise periood hakkab lõppema. Tööandjal jääb nii piisavalt aega töötajaga suhtlemiseks ja vajadusel uue taotluse õigeaegseks esitamiseks. Uus sotsiaalmaksu hüvitamise kord on küll alles mõne kuu kehtinud, kuid kokkuvõttes oleme uue töökorraldusega päris rahul.

 

Liivi Kikas, Abc Supermarkets AS pearaamatupidaja:

Võiks öelda, et sotsiaalmaksu hüvitamise uus kord on senisest rohkem suunatud ettevõtte ja töötukassa vahelisele koostööle ning samas ka ettevõtjasõbralik.

Esimese aspektina võiks välja tuua protseduuri lihtsuse. Ettevõttel on vajalik ühekordselt täita töötaja osas taotlus töötukassa iseteenindusportaalis ning otsus edastatakse soovi korral meilile. Edasi jälgib juba töötukassa sotsiaalmaksu hüvitamise perioodi kehtivuse aega ning annab selle lõppemisest aegsasti asutusele meili teel teada. Teiseks on ettevõttel võimalik tööjõukuludelt kokku hoida, mis on ettevõtte jaoks väga positiivne. Kolmandaks laieneb asutusel võimalus leida rohkem töötajaid osalise töövõimega kandidaatide hulgast ja olla paindlikumad ametikohtadele tööülesannete jaotamisel.

 

Kordame koos olulisi aspekte, mis puudutavad sotsiaalmaksu hüvitamist (ehk erijuhtude sotsiaalmaksu maksmist) vähenenud töövõimega inimese eest.

 

Kellelt taotleda sotsiaalmaksu soodustust?

Eesti Töötukassalt.

Kelle eest?

Töötaja eest:

  • kes on vähenenud töövõimega, ehk kellele on määratud osaline või puuduv töövõime või vähemalt 40%-line püsiv töövõimetus;
  • kelle tööandja on äriühing, mittetulundusühing, sihtasutus või füüsilisest isikust ettevõtja ning
  • kes töötab tööandja juures töölepingu alusel (riik ei maksa sotsiaalmaksu töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel tasu saava vähenenud töövõimega isiku eest).

Kui tihti tuleb taotleda?

Varasema igakuise taotluse esitamise asemel on alates 01.07.2016 vaja esitada taotlus üks kord ühe vähenenud töövõimega töötaja eest.

Kuna töövõime vähenemine tuvastatakse kindlaks perioodiks, siis millega tuleb tööandjal arvestada?

Erijuhtude sotsiaalmaksu maksmise periood on seotud kehtiva vähenenud töövõime otsuse perioodiga. Seega, kui lõpeb töötajale määratud vähemalt 40%-lise püsiva töövõimetuse või osalise või puuduva töövõime periood, lõpeb ka sotsiaalmaksu hüvitamise periood. Selleks, et hüvitada tööandjale vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu uuel perioodil, tuleb tööandjal esitada uus taotlus.

Kuidas tööandja saab teada, et erijuhtude sotsiaalmaksu maksmise periood on lõppemas?

Teavitame tööandjat sellest veidi enne iga otsuse perioodi lõppemist e-postiga.

Kas saab esitada taotluse tagasiulatuvalt?

Tagasiulatuvalt esitada ei saa. See tähendab, et inimese eest riigipoolse sotsiaalmaksu maksmise kohustuse tekkimise päevaks loetakse töötukassale taotluse esitamise päev, mis ei saa olla varasem kui töösuhte alguse päev või töötaja osalise või puuduva töövõime või vähemalt 40%-lise püsiv töövõimetuse tuvastamise päev.

Millises summas  sotsiaalmaksu hüvitatakse?

Riik maksab töötukassa kaudu vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu endiselt selleks kehtestatud kuumääralt (2016. aastal on see 390 eurot). Tööandja maksab vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu palga osalt, mis ületab töötukassa makstud sotsiaalmaksu arvutamise aluseks olevat kuumäära.

Kui töötasu on kuumäärast väiksem, kas tuleb sotsiaalmaksu maksta ikka kuumääralt?

Jah. Kui töötaja tegelik palk on kuumäärast väiksem (nt inimene töötab osaajaga), maksab töötukassa tema eest sotsiaalmaksu ikkagi arvestatuna kuumääralt, sh vähenenud töövõimega töötaja eest. Lihtsalt vähenenud töövõimega töötaja puhul hüvitab antud kulu töötukassa.

Millal hüvitab töötukassa sotsiaalmaksu tööandjale?

Töötukassa kannab vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu üle Maksu- ja Tolliameti kontole hiljemalt aruandekuule järgneva kuu 10. kuupäevaks.

Kuidas saab esitada taotluse?

Taotluse saab esitada:

  • töötukassa portaali iseteeninduses: www.tootukassa.ee/iseteenindus
  • posti teel aadressil Lasnamäe 2, 11412 Tallinn
  • e-postiga digiallkirjastatuna aadressil tvto_taotlused [ä] tootukassa [dot] ee või
  • kohapeal töötukassa maakondlikus osakonnas.

Töövõimereformi esimesel päeval, 1. juulil esitasid tööandjad 98% avaldustest läbi töötukassa portaali iseteeninduse. Augustis esitati iseteeninduse kaudu 80% avaldustest. 


Rohkem infot leiate siit: sotsiaalmaksu hüvitamine vähenenud töövõimega inimese eest

 

Aleksandr Michelson

Tallinna ja Harjumaa tööandjate konsultant

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)