Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töö- ja karjäärimess Kultuurikatlas

Prindi

Lisatud 18.10.2018

25. septembril toimus Eesti Töötukassa eestvedamisel viies töö- ja karjäärimess Tallinna Kultuurikatlas.

Korraldajate väike kartus, et paavst Franciscuse visiit Tallinnasse samal päeval ja missa Vabaduse väljakul võtab peale meedia ka kogu tööotsijate tähelepanu, õnneks ei täitunud. Enamus eestimaalastest on siiski kahe jalaga maa peal, saavad aru, et leiva lauale saab siiski reaalse tööga ning jõudsid tänu sellele ja liikluspiirangute kiuste kenasti Kultuurikatla töömessile. Tänu neile selle eest!

Messil olid esindatud 109 eksponenti ja tublit tööandjat nii Eestist kui mujalt Euroopast. Külastajate arv ulatus üle 2700 inimese. Seekordse messi innovatsiooniks oli nn virtuaalmess. Üle 60 eksponendi olid oma ettevõtte tutvustuse ja töökohapakkumised viinud spetsiaalselt loodud messiformaadi keskkonda. Virtuaalmessi külastas 7500 inimest. Karjääriseminari ettekanded olid jälgitavad otseülekandena err-veebikeskkonnas.

Välisriikidest olid messile välja tulnud EURES esindajad Slovakkiast, Rumeeniast, Norrast, Leedust, Lätist, Saksamaalt. Lisaks olid tööandjatena veel ettevõtted Põhja-Iirimaalt ja Norrast.

Karjääriseminar „Meie inimesed – meie võimalused 5.0“ toimus karjäärimessi raames. Seekordse seminari fookuses olid teemad nagu karjäär peale karjääri, muutuvad töövormid ja nn kaleidoskoopkarjäär. Seminari ettekandjad olid eranditult väga huvitavad, esitatud lood olid köitvad, põnevad, kuid eriti oluline, et sõnumite ja järeldustega. On erakordselt tore, et meie inimestel on jagada isklikke kogemusi, mis võivad olla inspiratsiooniks teistele. See on oluline.

Seekordsel karjääriseminaril kuulsime Aivar Halleri, endise tippsportlase (tõkkejooksja), mõtisklusi elumuutusteks valmistumisel, hariduse kui protsessi ja harituse kui seisundi olemustest ning protsessi prevaleerimisest tulemuste saavutamise üle. Elu tasakaalu aluseks võib olla arusaamine, et probleem on arengu peamine eeldus, kuna ta sisuks on tegelikuse erinevus soovidest. Probleemide olemasolu on normaalne ja positiivne nähtus. Inimese jaoks on oluline „oma tee“ äratundmine.

Endine tippkorvpallur, praegune menukirjanik, giid, näitleja, tänavakokk Jesper Parve rääkis oma loo sportlaskarjääri lõppemisest, rännakutest eneseotsingutel ja eneseleidmisest, kivinäost, preestrist ja Bali saarest, praegusest elust, mis on täis vabadust ja tegevusi, mis talle rõõmu pakuvad ning teest, kuidas ta sinna jõudis. Sõnumina jäi kõlama, et usk ja tahtmine on olulised, kuid kõige olulisem võtmesõna unistuste täitmiseks on tegutsemine. Lisaks ei tohi tappa teiste ideid ja kuulata mahategemist enda ideede osas.

Teekonnast spordist ärisse tutvustas oma lugu Kriss Eglite, endine tennisist ja praegune ehtekunstnik. Krissi sõnum oli, et neid inimesi on palju meie ümber, kes arvavad, et nad teavad Sinust ja Sinu võimekusest midagi, aga neile ei maksa tähelepanu pöörata, sest nad võivad eksida või eksitada. Kunagi ei tea, millal võib vaja minna midagi, mida oleme õppinud. Koolitus on alati kasulik. Muutuste tegemisel pärsivad meid hirmud ja teiste inimeste arvamused. Küsi endalt, mida soovid teha, isegi kui raha ei maksta, ole optimist, küsi nõu ja abi, katseta, ole valmis muutusteks, kuula ainult konstruktiivset kriitikat.

Arenguseire Keskusest Johanna Vallistu viis kuulajad tuleviku muudatuste perspektiivi. Muutused on olnud inimkonna ajaloos loomulikud – varem ja tõenäoliselt ka edaspidi. Tehnoloogia areng võimaldab töötada teisiti. Üha rohkem inimesi osaleb platformimajanduses. Riskide üleminek tööandjalt töö tegijale, ensebrändimise kasvamine, lühiajalise töörände suurenemine. Kaugema tuleviku mõttes on hetkel teadmatus, kas tehnoloogia loob või võtab töökohti. Indiviidi jaoks on olulised märksõnad: innovatsiooniga kaasaminek, kohanemine, elukestev õpe. Talentidele on alati tööd. Sissetulekute erinevus tulevikus suureneb. Peame õppima õppima.

Elisa Eesti AS esindaja, Ülle Liblikas, ettekanne oli teemal „Mis juhtub kui anname aega?“. Elisa tegi eksperimente vähendades oma töötajate töönädala pikkust. Kogemus oli huvitav ja tõi kaasa olulisi teadmisi. Üldiselt muutus töö efektiivsemaks. Samas muutus lühem tööaeg kiiresti rutiiniks ning eksperimendi lõpetamine tõi kohati tunnetust, et tööd (tööaega) tuli teha rohkem sama raha eest. Tööandja jaoks on küsimusi rohkem: ta ei leia ja ehk pole ka otstarbekas leida lühema tööaja puhul uude vahetusse uusi töötajaid. Püsikulud töökoha osas on olemas olenemata töötaja tööaja pikkusest, st ka mitte nii efektiivne töö võib kokkuvõttes olla tulusam kui mittetöö.

Tööõnnest ja seostest pidas väga huvitava ettekande karjäärinõustaja Tiina Saar-Veelmaa. Hygge kontseptsioonist, mis väärtustab keskkonda meie ümber; Ikkigaist - teen seda mida oskan, naudin tegevust; sellest on kasu teistele ja saan selle eest väärilist tasu. Fikast – kohvipausikultuur Rootsist, mis võimaldab suurendada positiivset sotsiaalset sidet meeskonnas. Piirideta karjäär – tööandja küsib töövõtja käest: „Kuidas mina saan Sind õnnelikuks teha?“ – me ei ole veel sellel tasemel oma töösuhetes. Eudaimoonilisest õnnest ehk kuidas töötajad lähevad tööturule tagasi parematena kui nad sealt tulid. Tööõnne valem on seotud tagasiside ja paremaks muutmise, millegi ärategemise ehk jälje jätmise ja iseendaks jäämisega.

Paneeldiskussioonis osalesid Annela Laaneots, kommunikatsioonijuht; Tiina Saar-Veelmaa, karjäärinõustaja;  Anu Kippar, juhtumikorraldaja; Olle Selliov, psühholoog; Aivar Haller, mentor.

Karjääriseminari modereeris Eesti Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juhataja Siim Sarapuu.

Kogu põnevat karjääriseminari on võimalik järelvaadata:

https://www.youtube.com/watch?v=JqjrGqCAXtw&list=PLFWky0KrstpjOKJX--fXgYn0SHEZLe5-d

Ühistegevuses peitub jõud! Tänan Sind hea tööandja ja koostööpartner – oma kohaloluga aitasid kaasa töö- ja karjäärimessi kordaminekusse ning andsid võimaluse tööotsijatel luua vahetu kontakti tööle saamiseks.

Kohtumiseni 2019 kevadisel töö- ja karjäärimessil!

Õnn võib olla juhuslik, õnnestumine – meie enda teha!

 

Merle Haug

Juhtivkonsultant (tööandjad)

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)