Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töötav inimene ja töövõimereform

Prindi

Lisatud 31.08.2016 | Uuendatud 31.08.2016

Milliseid vähenenud töövõimega inimestele mõeldud teenuseid saab kasutada töötav inimene?

Käesoleva aasta juulis käivitunud töövõimereform on meedias palju kajastust leidnud. Ilmunud on nii uusi teenuseid tutvustavaid artikleid kui ekspertarvamusi. Käesoleva artikliga soovime juhtida  tööandjate tähelepanu teenustele, mis on mõeldud vähenenud töövõimega inimestele, kes juba töötavad või on tööle asumas. See, et töötukassal on teenuseid ka töötavale inimesele, võib tulla üllatusena, aga just nii ongi – ka töötav inimene saab kasutada mõndagi töötukassa teenust.


Tööruumide ja -vahendite kohandamine

Soovite võtta tööle ratastooli kasutava inimese, kuid ta ei saa iseseisvalt trepist üles, et oma tööruumidesse jõuda? Või on tervisest tuleneval põhjusel vaja kohandada töötaja tööruumi? Töötukassa aitab kanda töökoha ja töövahendite kohandamisega seotud kulutusi.

Kohandamise maksumuse hüvitamisel lähtume vähenenud töövõimest tingitud töötamise takistuse kõrvaldamise kulu mõistlikkusest. Töötava inimese puhul hüvitame tööandjale kuni 75% (ja tööle asuva inimese puhul kuni 100% kohandamise maksumusest). Alates sellest aastast on võimalik kohandada ka kodus asuvat töökohta. Kohandamise kulu hüvitamise avalduse esitab töötukassale tööandja.

Rohkem infot leiate siit: tööruumide ja vahendite kohandamine


Töötaja koolituskulu hüvitamine

Kas olete valmis pakkuma uut tööd töötajale, kes ei saa puude või terviseseisundi tõttu olemasoleval ametikohal jätkata ja kes on nõus läbima ümber- või täiendusõpet? Sel juhul saate taotleda töötukassalt koolituskulude hüvitamist (50% ulatuses, kuid mitte rohkem kui 1250 eurot koos käibemaksuga).

Sel aastal lisandus ka võimalus hüvitada : tööandjale vähenenud töövõimega töötaja tööalase koolitusega seotud lisakulud, mis on tingitud töötaja puudest või terviseseisundist (eelkõige viipekeeletõlgi kulu).

Rohkem infot leiate siit: töötaja koolituskulu hüvitamine 

 

Tugiisikuga töötamine

Kas vähenenud töövõimega inimesel on raskusi [uute] tööülesannete mõistmisel või omandamisel (näiteks mäluprobleemide tõttu) või töökollektiivi sisseelamisel? Kui jah, siis saab teda aidata tugiisik, kes juhendab ja abistab inimest tööülesannete täitmisel (tugiisik ei ole isiklik abistaja ja ei tee töötaja eest tööd ära). Tugiisikuks võib olla kolleeg või sobiv inimene väljastpoolt töökohta, kasvõi teie töötaja sugulane või sõber. Tugiisikule maksab töötukassa  (2016. aastal 2.56 eurot tunnis).

Rohkem infot leiate siit: tugiisikuga töötamine 

 

Kogemusnõustamine

Kogemusnõustamine on mõeldud eelkõige inimestele, kes vajavad oma probleemide lahendamiseks teise sarnase puude või tervisehäirega inimese toetust. Kogemusnõustamise eesmärk on kliendi puude või tervisehäirega toimetuleku toetamine, motivatsiooni ja enesekindluse suurendamine ning töötava inimese toetamine töötamise jätkamiseks.

Rohkem infot leiate siit: kogemusnõustamine 

 

Tööalane rehabilitatsioon

Kas töötaja puude või haiguse tõttu on vaja parandada näiteks tema liikumisoskust, suhtlemisoskust või lahendada psühholoogilisi probleeme, mis takistavad töötamist? Kui jah,  tasuks töötajale soovitada tööalase rehabilitatsiooni teenust. Tööalane rehabilitatsioon sobib inimesele, kel on puude või haiguse tõttu mitmeid takistusi ja kes vajab seetõttu töökohal jätkamiseks või tööle asumiseks erinevate spetsialistide ehk rehabilitatsioonimeeskonna abi.

Tasub teada, et tööalase rehabilitatsiooni teenus on ainuke teenus, kus sõidu-ja majutustoetust makstakse kõigile teenusel osalejatele, sh ka töötavale inimesele. Samuti ootame tööandjalt paindlikkust tööalasel rehabilitatsioonil osaleva töötaja töögraafiku koostamisel ja teenusel käimise võimaldamisel.

Rohkem infot leiate siit: tööalane rehabilitatsioon  

 

Tööks vajalik abivahend

Kas vähenenud töövõimest tulenevalt ei näe töötaja tööalaseid dokumente lugeda või ei kuule töötelefoni helinat? Kui see takistab tema töötamist, on võimalik taotleda tööülesannete täitmiseks abivahendit. Töötamiseks vajalik abivahend võib olla näiteks lugemisteler, ekraanilugemistarkvara, spetsiifiline tool, kuulmisvõimendi jne. Erinevaid abivahendeid on väga palju. Tööle asuval või juba töötaval inimesel tuleb töötamiseks vajaliku abivahendi tasuta kasutada saamiseks pöörduda töötukassasse.

Rohkem infot leiate siit: tööks vajalik abivahend 

 

Töölesõidu toetus

Kas vähenenud töövõimega inimene ei saa puude või terviseseisundi tõttu kasutada tööl käimiseks ühistransporti (v.a taksot)? Töötukassa hüvitab osaliselt töölesõiduga seotud lisakulud. Toetust arvestatakse tööl käidud päevade alusel ning inimene otsustab vastavalt takistuste ulatusele, kas ta kasutab tööl käimiseks invatransporditeenust, taksot või kasutab mõne pereliikme abi tööle jõudmiseks vms. Täiendavaks lugemiseks eelmise uudiskirja asjalik ja detailne artikkel.

Rohkem infot leiate siit: töölesõidu toetus

 

Saatja sõidukulu hüvitamine

Kui vähenenud töövõimega inimene vajab töölkäimiseks ühistranspordi (v.a takso) kasutamisel saatjat, siis töötukassa hüvitab teda kodust tööle ja töölt koju saatvale inimesele sõidukulud.

Rohkem infot leiate siit: saatja sõidukulu hüvitamine 

 

Veel mõned märksõnad: 

  • Töötukassa juhtumikorraldajad aitavad terviseprobleemidest tulenevatele takistustele lahendusi leida ja hindavad iga kliendi teenuste vajadust individuaalselt.
  • Kui olete sunnitud töötajaid koondama, suunake nad pärast koondamisteate saamist töötukassasse. Koondamisteatega inimesed saavad kasutada mitmeid töötukassa teenuseid, sh teenuseid vähenenud töövõimega inimesele.
  • Teenused nagu palgatoetus, abistamine tööintervjuul ja kaitstud töö on mõeldud töötuna arvel olevatele inimestele. Kui võtate tööle inimese, kes osaleb kaitstud töö teenusel ja on asumas tööle avatud tööturul,  saate taotleda palgatoetust.

 

Loodame, et see artikkel aitab teil õigel hetkel reageerida oma töötajate vajadustele ning leida parima lahenduse töötaja tööl jätkamiseks.

 

Aleksandr Michelson

Tallinna ja Harjumaa tööandjate konsultant

 

Janne Liik

Tallinna ja Harjumaa teenusekonsultant

 

Maarja Reinsalu

Tallinna ja Harjumaa teenusekonsultant

 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)