Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töötukassa Arvamusfestivalil

Prindi

Lisatud 31.08.2016 | Uuendatud 31.08.2016

Töötukassa korraldamisel ja eestvedamisel peeti mõttevahetust  Arvamusfestivali tööelualal.

Augusti keskpaigas toimus Paides juba neljas iga-aastane suur ettevõtmine Arvamusfestival, mis arendab Eesti arvamuskultuuri, kaasates kogu ühiskonda läbi avatud arutelu erinevate poliitikate ja ühiskonda puudutavatel teemadel. Üheks osaks festivalist olid sel aastal töötukassa korraldatud tööeluala paneeldiskussioonid. Vallitorni lähedal paikneval silmatorkavalt oranžil tööelualal oli rohkelt rahvast, inimesed osalesid  aktiivselt aruteludes ja küsisid hulga küsimusi.


Millised arutelud toimusid esimesel päeval?

1. „Ühiskondlik suhtumine töösse ja töötusesse.“ Mõtiskleti töötamise rollist meie elus: on see vahend elatist teenida või võimalus inimesena areneda?

2. „Töövõime või töövõimetus?“ Arutelu puudutas erivajadusega inimeste olukorda tööjõuturul ja nende palkamist.

3. „Kas tööd on või ei ole?“ Arutati tööjõuturu teemadel laialt: töökohad ja tööjõud (ehk tööturu nõudlus ja pakkumine) Eesti erinevais paigus.

4. „Kas ma otsin tööd või töö otsib mind?“ Räägiti unistuste tööst ja unistuste tööandjast, samuti arutati seda, mida ettevõtted peaksid pakkuma, et leida häid ja lojaalseid töötajaid.

Arvamusfestivali tööelualal oli kõigil soovijatel võimalik saada karjäärinõustamist, mida töötukassa pakub tasuta teenusena ka töötavatele inimestele (vt http://minukarjaar.ee/).


Järgnevalt toome tööelualal peetud aruteludest välja mõtteid, mis võiksid huvi pakkuda just tööandjale.

Viimase 30 aastaga on tööturul toimunud olulised muutused:

 • varem peeti töötamist paratamatuseks, aga nüüd on nii mõneski inimeses kinnistunud arusaam, et tal on õigus elada head elu ka töötamata;
 • kui varem oli tavaline, et inimene töötas 30-40 aastat ühes ettevõttes, siis nüüd ollakse ühe töökoha peal mõned aastad ning terveks eluks pole töökoht kellelegi tagatud;
 • inimese tööelu on tunduvalt pikem kui varem ning paljud ei suudagi pensioniiga ära oodata.

Tööjõuturu oleviku ja tuleviku kohta:

 • Töötaja valikuvabadus tööturul on suurenenud, seda eriti rahvarohketes piirkondades. Pakkumine tööturul on märgatavalt suurem kui nõudlus.
 • Inimesed peaksid mõtlema endast kui teenusepakkujast, mitte kui töölisest.
 • Rutiinsed tööd kaovad, asemele tulevad masinad ning loovust nõudvad tööd. Tehnoloogia on muutumas odavamaks kui inimese palkamine.
 • Elu jooksul tuleb ligi kolm korda elukutset vahetada, seega on saanud aktuaalseks elukestev õpe.
 • Eestis on ligi 39 000 noort, kes ei õpi ega tööta, ning 130 000 praegu töötavat inimest on varsti tööjõuturult kadumas. Seda olukorda leevendaks välistööjõu sissetoomine, eakamate ja vähenenud töövõimega inimeste tööle rakendamine ning noorte tööleasumise motiveerimine.
 • Tööandjad eeldavad, et tööle tulev noor on hakkaja, maailma näinud ja 20-aastase töökogemusega.
 • Noorte arusaam töötamisest on muutunud – töö peab olema fun ja ei tohi eraelu segada. Ka on läinud pikemaks noorte nö ringivaatamise periood – tihtipeale alles 25-aastaselt jäädakse ühele töökohale pikemalt pidama.
 • 13-14-aastased peaksid selles vanuses kätte saama oma esimese töökogemuse. Sel ajal on neil huvi ja tahe tööd teha tekkimas.
 • Noored on valmis „maailma päästmise nimel“ tegema tööd ka väiksema tasu eest või üldse vabatahtlikult. Ärieesmärkide elluviimise eest aga küsitakse suuri summasid.

 

Tööeluala esimese festivalipäeva lõpetas huvitava rollimänguna tagurpidi tööintervjuu, kus intervjueerijaks oli noor tööotsija ja vastajateks kolme suure organisatsiooni – töötukassa, Swedbanki ja Omniva – personalijuhid. Tagurpidi tööintervjuu eesmärk oli tuua fookusesse tööandja maine ja enda turundamine muutuval tööturul Eestis, kus töökäsi jääb aina vähemaks.

Tööotsija soovis teada võimaliku tulevase tööandja väärtuste kohta, kui rahulolevad on nende töötajad, milline on organisatsiooni juhtimisstiil. Lisaks uuris ta, kui valmis on tööandjad värbama noort inimest, kelle ootused tööle ja karjäärile on ehk veidi teistsugused kui vanematel kolleegidel: paindlik tööaeg ja -keskkond, võimalused eneseteostuseks, tööprotsesside kiirus, tööandja sotsiaalne vastutus.

Näiteks küsis tööotsija otsekoheselt: „Kas oleks võimalik töötada turundusspetsialistina täistööajal, aga kolmapäevast pühapäevani? Mul on esmaspäeval ja teisipäeval lohesurfi koolitus.“ Kõik personalijuhid olid ühel meelel, et selline soov on kontoritöötaja kohta ootamatu, kuid olid valmis mõtlema sobivate lahenduste peale. Ühtegi näidet, et nende olemasolevad töötajad oleksid tavapärasest  niivõrd erineva tööajaga, ei osanud nad aga tuua.

Tööintervjuud jälgis kõrvalt CV Keskuse värbamiskeskuse juht Renita Käsper, kelle sõnul näitab üldine kogemus, et tööandjate müügioskused ei ole tavaliselt kuigi head. „Tihti ei ole personaliinimesed justkui ise ka veendunud, et nad tahavad oma ettevõttes töötada. Nad peaksid paremini läbi mõtlema, mis teeb neist erilise ettevõtte, miks peaksid töötajad tahtma nendega liituda. Seejuures on noorte värbamiseks vaja veidi teistsugust strateegiat, mis neid paremini kõnetaks,“ selgitas ta. Tööotsija nõustus ja ütles, et alustada võib isegi lihtsatest asjadest, näiteks tõmbavad noorte pilku juba kasvõi julged töökuulutused.

 

Töötukassa blogipostitusi tööelualal toimunu kohta võite lugeda siit: http://www.arvamusfestival.ee/category/blogi/

 

Pildistatud on päeva esimeses arutelus osalejaid: töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski, töötukassa juht Meelis Paavel, ametiühingute juht Peep Peterson, Eesti Tööandjate Keskliidu juht Toomas Tamsar
Tööeluala esimeses arutelus osalesid ametiühingute juht
Peep Peterson, Eesti Tööandjate Keskliidu juht Toomas
Tamsar, töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski ja
töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel

Pildil on tööeluala lava koos arutlejatega tagaplaanil ning arutelul osalenud inimesed
Aruteludel osalejaid ja aktiivseid kaasarääkijaid jagus
kogu päevaks.Kõik esimese päeva arutelud tõlgiti ka
viipekeelde. 

 

Aleksandr Michelson

Tallinna ja Harjumaa tööandjate konsultant

 

Illinor Siebold

Tallinna ja Harjumaa tööandjate konsultant

 

Kristel Ainsalu

juhtivkarjäärinõustaja ESF, Tallinn ja Harjumaa

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)