Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Vaimse tervise probleemid töökohal, kuidas ära tunda ja mida teha?

Prindi

Lisatud 05.11.2018 | Uuendatud 05.11.2018

Ettevõtlusnädala raames korraldas töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakond tööandjatele seminari „Vaimse tervise probleemid töökohal. Kuidas ära tunda ja mida teha?“

Lektor Anneli Valdmann tutvustas erinevaid vaimse tervise häireid ja diagnoose ning jagas praktilisi kogemusi ja nõuandeid. Rene Mägi Fazer Eesti AS-st märkis, et loeng vaimse tervise erinevatest tahkudest suurendas teadlikkust sel teemal ja see aitab kindlasti paremini mõista ning kohelda vaimse tervise häiretega inimesi.

Grupitöös vahetasid osalejad kogemusi vaimse tervise probleemidega töökeskkonnas ja oli näha, et teema on tõesti aktuaalne – arutelud olid aktiivsed ja ei tahtnud lõppeda. Mitmedki tunnistasid, et kuuldu pani mõtlema ka iseenda ja oma lähedaste tervisele; ühe osaleja sõnul oli hea saada kaasa materjali, mis käsitles enesehinnangulist meeleolu skaalat ning soovitusi, kuidas iseseisvalt hinnata enda läbipõlemise ja stressi riski.

Seminaril osalenud AS Balbiino töökeskkonnaspetsialist Mare Luisk märkis, et täna oleme olukorras, kus põhjendamatult vähe on vaimse tervise teemat käsitletud. „Psüühikahäiretega inimeste tööle värbamisel ja nende võimete efektiivsel kasutamisel, peab kasvama inimeste teadlikkus. Kas märkame tööl olles, kui meie kaaslane on kurb, häiritud, õnnetu, masendunud, õnnelik või rõõmus? Kui märkame, siis kas me ka hoolime? Kui hoolime, siis kas päriselt? Need on küsimused, millega peaks igaüks tegelema, sest seeläbi oleme nii meie kui ka kogu organisatsioon rõõmsamad, õnnelikumad ja tervemad. Kui inimesel on vaimse tervise probleem, siis toetavas töökeskkonnas viibimine aitab kaasa tema isiklikule taastumisele,“ selgitas Mare Luisk.

Häirekeskuse Lääne keskus juhataja asetäitja Ivo Martin ütles, et seminarilt jäi talle kõlama mõte - vaimse tervise diagnoosimine sõltub suuresti töötaja-tööandja ning patsiendi ja erialaarsti (kui minnakse läbi perearsti või töötervishoiuarsti nii kaugele) usalduslikust suhtlusest.

„Kui füüsilise tervise puhul on sajandite jooksul õpitud haiguseid diagnoosima, siis vaimse tervise osas ei ole teadus veel nii kaugele jõudnud. Juba sellepärast peavad tööandjad või vahetud juhid olema väga tähelepanelikud töötaja käitumismustrite muutuste osas ning õigel ajal probleemidele delikaatselt lähenema, et põhjuste ja lahendusteni jõuda,“ arutles Martin.

Häirekeskuse päästekorraldajate töö on väga pingeline ja järjestikused rasked sündmused võivad vaimselt mõjuda eriti kurnavalt. Millal siis anda inimesele võimalus saada täiendavat puhkust, millal vajab nõustamist ja tuge, millal ravi?

„Selles osas oli seminar õpetlik ja pani iga juhi analüüsima. Minu jaoks sai sõnapaar „õigeaegne tähelepanek“  vaimse tervise mõistes märksa teise tähenduse,“ lisas ta. 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)