Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Võimalusi märgates avardasime oma mõttemaailma

Prindi

Lisatud 06.06.2018

Tunnustame kõiki tööandjaid, kes on juba kohandanud ettevõtte töökeskkonda või loonud erivajadustega inimestele vastavad tingimused, neid asjatundlikult toetanud ja juhendanud. Oleme aga märganud, et paljudel tööandjatel ei ole teadmisi, kuidas erivajadustega inimesi nii toetada, et nende töötulemused oleksid optimaalsed, tervis püsiks stabiilne ning kolleegid oleksid mõistvad ja abivalmid. 

Tööandja paremaks toetamiseks viib töötukassa ettevõtetes läbi nõustamisi, mis valmistab tööandjat paremini ette erivajadustega inimeste värbamiseks. Töötukassa tööandjate nõustajatel on igapäevane kokkupuude puudega ja erivajadustega inimestega. 

Nõustamisi korraldatakse kõikjal Eestis, nii suurtele kui väikestele ettevõtetele, vastavalt tööandjate soovidele ja vajadustele. Lisaks iga tööandja individuaalsele nõustamisele viiakse läbi igas maakonnas teavitusüritused tööandjatele, kes on valmis värbama erivajadustega töötajaid. 

8. mail toimuski Tallinna kiirabi koolituskeskuses esimene Eesti Töötukassa tööandjate nõustajate seminar. Seminari eesmärgiks oli laiemalt tutvustada erinevaid füüsilise puude liike ning vähendada nendega seotud hirme. Seekordse seminari fookuses oli nägemispuue, kuulmispuue ja liikumispuue. 

Kõigepealt uurisime, milline on tänane seis tööjõuturul ning millised võimalused on vähenenud töövõimega inimestel. Peale tööturu olukorra tutvustamist sai iga laudkond mõelda, et missuguseid ameteid nende ettevõtetes ei saa pidada nägemispuudega inimene, vaegkuulja ning liikumispuudega inimene. Tuli tõdeda, et esmapilgul on takistusi palju ning loetelu ametitest üsnagi pikk. 

Päev jätkus konkreetsete lugudega - iga nõustaja rääkis oma puude spetsiifikast isikliku kogemuse ja nende erivajadusest laiemalt. Kuulajad uurisid iga nõustaja käest ka täpsustavaid küsimusi ning huvi teema vastu oli suur. 

Päeva teises pooles toimusid töötoad, kus osalejad said õppida tööandjate nõustaja Katariina Mäekivi abil viipekeelt ning küsida täpsustavaid küsimusi vaegkuuljate ning kurtide kohta tööturul. Rohkelt oli vaegnägjatele ning pimedatele mõeldud abivahendeid kaasas Kristo Ringasel, kes grupitöös rääkis põnevaid ning õpetlikke lugusid vaegnägijate või pimedate kohta. Tom Rüütel, liikumispuudega inimeste nõustajana, rääkis erinevatest kohandustest ning töögrupis osalejad said proovida trepironija kasutamist ratastoolis ning said teada, milline peaks üks ligipääsetav inva WC välja nägema. 

Hommikul kirja pandud takistused olid osutunud lihtsalt hirmudeks, sest kui neid pärast tööandjate nõustajate ettekandeid ning grupitöid uuesti üle vaadati, leiti, et paljud takistused osutusid läbi kohandamise või abivahendi kasutamise lihtsasti lahendatavateks. Tööandjad sai julgust juurde, et edaspidi rohkem mõelda vähenenud töövõimega inimeste värbamisele. Nüüd on vaja vaid kandideerijaid! 

Oma innustava loo rääkis Mägitrepp OÜ tegevjuht Valev Mägi, kes ütles, et vaatamata liikumispuudele pole midagi võimatut ning karjääriredelil on vaid vaja teha see esimene samm, mis on kõige raskem, edasine muutub ajaga vaid järjest lihtsamaks.

Tööandjate nõustamise eesmärk on tööandjate teadlikkuse tõstmine ja praktiliste tegevuste soovitamine vähenenud töövõimega inimeste tööle aitamiseks ning tööl püsimiseks, sh töökeskkonda ning töökollektiivi sulandumiseks.

Soovitame ettevõtte juhil enne erivajadusega inimese tööleasumist töökollektiivi kindlasti ette valmistada ja võimalikest erivajadustest avatult rääkida. Mõistagi tuleks eelnevalt küsida ka erivajadusega inimeselt, millest võiks kollektiivi informeerida. Nõustamise raames saab ennetada mitmeid arusaamatusi, mis võivad tekkida teadmatusest. Mõlemapoolne avatus tööle asumisel on erivajadustega inimeste puhul väga oluline, sest enamasti ei taha ju keegi kandideerides öelda, et tööleasumisel või töötamisel võivad olla mõningad takistused. Soovitame tööintervjuul luua usalduslik õhkkond, mis annaks kandidaadile signaali, et tema erivajadus ei ole probleemiks, määravaks saavad siiski oskused ja tahe selles asutuses töötada.

Nõustame ettevõtteid ka juba töötavate inimeste puhul, kelle erivajadus võib olla tekkinud tervise halvenemise tõttu. Meie spetsialistid on valmis tööandjaid nõustama üle Eesti ettevõttes kohapeal, senikaua kuni oleme leidnud kõigile sobiva lahenduse. Nõustamine on tasuta, ettevõttele täiendavaid kulusid seetõttu ei lisandu.

Soovime eelkõige, et inimene saaks tööle tänu oma oskustele ja kompetentsidele, mitte sellepärast, et ta on erivajadusega ning esindab nõrgemat ühiskonnarühma. Kõigepealt tuleb näha inimest, tema tugevaid külgi ja väärtust, seejärel vaatame, kuidas võimalikest erivajadusest tulenevalt saab teda töökohal toetada. Ka erivajadusega töötajal on oluline tunda, et ta saab hakkama, ta on vajalik ja ta sobib kollektiivi.

Lisainfot nõustamiste ja koolituste kohta saab töötukassa tööandjate konsultandilt . Maakondlike tööandjate konsultantide kontaktandmed leiab töötukassa kodulehelt www.tootukassa.ee.

 

Külliki Bode, teenusejuht (tööandjate teavitamine ja nõustamine)

Tom Rüütel, tööandjate nõustaja (ESF) 

Annika Kalmet, tööandjate konsultant

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)