Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Abivahendite näiteid

Prindi

Lisatud 03.08.2017 | Uuendatud 20.05.2019

Sellele lehelt leiate näiteid abivahendite kohta, mida töötukassa on inimestele töötamise abistamiseks võimaldanud. 

Nägemise abivahendid: lugemisteleviisor

Oleme andnud nägemispuudega töötajatele tasuta kasutada lugemisteleviisoreid (tõlkijale, raamatukogutöötajale, õpetajale), et nad saaksid paberkandjal  materjalidega töötada.

Nägemispuude tõttu ei näe kliendid teksti lugeda ning Eesti Töötukassa on andnud töötamiseks tasuta kasutada lugemisteleviisoreid tõlkijale, raamatukogu töötajale kui ka õpetajale, et oleks võimalik paberkandjal materjalidega töötada.

 

 

 

 

 

 

 

Nägemise abivahendid: digitaalne luup, ekraanisuurendusprogramm

Meie kliendid teevad erinevaid töid (näiteks raamatupidamine), kus on vaja töötada arvutiga või erinevate paberdokumentidega. Nägemisest tulenevate takistuste kõrvaldamisel võib olla abiks digitaalne luup, arvutiga töötamisel ekraanisuurendusprogramm või ekraanilugemisprogramm. 

Nägemisest tulenevate takistuste kõrvaldamisel võib abiks olla digitaalne luup 

nägemisest tulenevate takistuste kõrvaldamisel olla abiks digitaalne luup, arvutiga töötamisel ekraanisuurendusprogramm või ekraanilugemisprogrammi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Liikumise abivahend: tooltõstuk trepile

Töötajal on takistatud trepist käimine ning tööülesannetest tulenevalt peab ta iga päev korduvalt edasi tagasi liikuma.Lahendusena võimaldati trepile tooltõstuk, millega saab üles ja alla. 

Töötajal on takistatud trepist käimine ning tööülesannetest tulenevalt peab ta iga päev korduvalt edasi tagasi liikuma.Lahendusena võimaldati trepile tooltõstuk, millega saab üles ja alla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Liikumise abivahend: kastiga kolmerattaline jalgratas

Kastiga kolmerattalise jalgratta soetas töötukassa kliendile, kes töötab kojamehena. Füüsilisest erivajadusest tulenevalt on kliendil raske jala liikuda. Ratas võimaldab töötajal töökoha territooriumil liikuda ning kastis vajalikke töövahendeid kaasas kanda.

kolmerattaline kastiga ratas kojamehena töötavale liikumispuudega inimesele

 

 

 

 

 

 


 

Liikumise abivahend: ratastooli lahendusega tasakaaluliikur

Ratastooli lahendusega tasakaaluliikur võimaldati kliendile, kes tööülesannete tõttu käib erinevatel objektidel. Abivahend võimaldab kliendil läbida väga raskeid maastikke ning on elektrilisest ratastoolist kergem, mis võimaldab seda ka kaugematele objektidele autoga transportida. Tasakaaluliikur ei sobi kõigile ratastoolikasutajatele, kuna selle kasutamine eeldab head tasakaalutunnetust.

Abivahend võimaldab kliendil läbida väga raskeid maastikke ning on elektrilisest ratastoolist kergem, mis võimaldab seda ka kaugematele objektidele autoga transportida.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Liikumise abivahend: trepironija

Trepironija on soetatud ratastoolikasutajale. Igale poole ei ole võimalik lifte ega platvormtõstukeid panna ning sellisel juhul aitab ratastoolikasutajat trepironija. Trepironija kasutamisel on vaja kolleegi abi ning iseseisvalt see kasutatav ei ole. 

Igale poole ei ole võimalik lifte ega platvormtõstukeid panna ning sellisel juhul aitab ratastoolikasutajat trepironija. Trepironija kasutamisel on vaja kolleegi abi .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Töötamise abivahendid: reguleeritav töölaud ja käru

Mööblitööstuses töötavale klient sai pneumaatiliselt kõrgusreguleeritava töölaua, mis võimaldab tal karkasse erinevatel kõrgustel kokku panna ning vajalikke detaile laua peale tõsta. Lisaks anti kliendile kasutada ka reguleeritava kõrgusega käru, et mööbliplaate tõsta.

Pneumaatiliselt kõrgusreguleeritav töölaudPneumaatiliselt kõrgusreguleeritav töölaud 

      

Reguleeritava kõrgusega käruReguleeritava kõrgusega käru

Töötamise abivahend: virnastaja

Kui inimesel on takistatud raskuste tõstmine ning tööülesannetest tulenevalt on vaja transportida ja tõsta raskuseid, siis võib abiks olla virnastaja.

Töötamise abivahend - virnastaja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Töötamise abivahend: aste

Klient töötab restorani köögis nõudepesijana ega  ulatunud oma tavapärasest lühema kasvu tõttu nõusid pesema ning asetama neid riiulisse. Väga lihtsa ja kerge abivavahendi abil on tal võimalik anda oma panus restorani töökasse meeskonda. 

Klient töötab restorani köögis nõudepesijana ega  ulatunud oma tavapärasest lühema kasvu tõttu nõusid pesema ning asetama neid riiulisse. Väga lihtsa ja kerge abivavahendi abil on tal võimalik anda oma panus restorani töökasse meeskonda.Klient töötab restorani köögis nõudepesijana ega  ulatunud oma tavapärasest lühema kasvu tõttu nõusid pesema ning asetama neid riiulisse. Väga lihtsa ja kerge abivavahendi abil on tal võimalik anda oma panus restorani töökasse meeskonda.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Töötamise abivahend: puuteplaat

Kõik inimesed ei saa kasutada arvutihiirt ning alternatiivina on töötukassa ühele kliendile võimaldanud puuteplaadi, mida saab kasutada ilma sõrmede liigutamiseta ja on kasutatav nagu sülearvuti puuteplaat.

Puuteplaat

 

 

 

 

 

 

 

 

Töötamise abivahend: elektriline tõstelaud

Ratastoolis klient, kes tegeleb erinevate esemete remontimisega on tööülesannete täitmiseks saanud abivahendina elektrilise tõstelaua. Laua madalamas asendis on võimalik esemed lauale panna ning töökäigus lauda endale sobivale kõrgusele reguleerida.

Elektriline tõstelaud

 

 

 

 

 

 

 

 


Töökoha kohandamine: lävepakkude künnis, uste automaatika, platvorm

Töökoha kohandamise raames on töötukassa hüvitanud tööandjale erinevaid ligipääsetavusega seotud töid. Näiteks lävepakkudele künniste soetamine ja paigaldamine, uste automaatikaid või näiteks ka kauplusesse kassasse madala platvormi paigaldamine. Need on mõned näited töökoha kohandamistest, aga iga uus kohandus on individuaalne ja vajab lahendamist.

Lävepakkude künnis Uste automaatika Kassadele madal platvorm

 

Töötamise abivahend: autotõstuk

Abivahend autoremondi töökojas töötavale kliendile. Võiks eeldada, et autotõstuk on tavaline töövahend, kuid olenevalt inimese tööülesannetest võib see teatud situatsioonides ja keskkonnas olla ka abivahend. Igale juhtumile lähenetakse individuaalselt ning ettevõtte tegevusala ei eeldanud tõstuki olemasolu, kuid töötaja tervisest tulenevalt oli see vajalik.

Autotõstuk


Töötamise abivahend: kõrgusreguleeritav klaviatuuri ja hiire alus ning monitor

Lauaplaadi külge kinnitatav kõrgusreguleeritav klaviatuuri ja hiire alus ning monitor. Alternatiiv kõrgusreguleeritavale töölauale, et vahepeal püstiasendis tööd teha.

Lauaplaadi külge kinnitatav kõrgusreguleeritav klaviatuuri ja hiire alus ning monitor. Alternatiiv kõrgusreguleeritavale töölauale, et vahepeal püstiasendis tööd teha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Töötamise abivahendid: balanssiir, akulintkruvikeeraja, naelapüstol

Töötukassa on võimaldanud puiduettevõttes töötavale ühe käega meesterahvale balanssiiri tööriistade riputamiseks. Lisaks sellele anti töötajale tasuta kasutada akulintkruvikeeraja ning naelapüstol, kuna nende tööriistadega on võimalik tööd teha ühe käega.

Balanssiir laes Akulintkruvikeeraja vineeriplaatide peal Naelapüstol

Töötamise abivahend: elektrilised käärid

Töötukassa võimaldas käsitööga tegelevale töötajale elektrilised käärid, mis vähendavad kätele langevat koormust ning aitavad töötada pikemalt valuvabalt.

Inimene lõikab riiet elektriliste kääridega. Elektrilised käärid riide peal.

 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)