Euroopa Liit ja töövõimetoetus
Euroopa Majanduspiirkonna (hõlmab 28 ELi liikmesriiki ning Island, Norra ja Liechtenstein) ja Šveitsi vahel reguleerivad töövõime vähenemisega seotud hüvitiste määramist Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrused nr 883/2004 ja nr 987/2009.
Kui praegu elate/töötate Euroopa Majanduspiirkonnas või Šveitsis, siis on teil Eesti töövõimetoetuse taotlemiseks 2 valikut:
- esitate Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotlused otse Eesti Töötukassale. Töövõimetoetuse taotlemisest informeeritakse ka pädevat välisriigi asutust.
- esitate taotluse läbi välisriigi pädeva asutuse (kohalik pensioniamet; näiteks Soomes on selleks Eläketurvakeskus), kuid lisaks tuleb teil esitada ka Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotluste vormid. Teie soovil saadame taotlused postiga teie antud aadressile ja need tuleb meile täidetuna tagasi saata. Taotluse esitamise kuupäevaks loetakse välisriigi pädeva ametiasutuse poolt saadetud vormil märgitud kuupäeva.
Lisaks töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotlusele tuleb ära täita ja esitada ka töövõimetoetuse taotluse lisa, kui olete elanud/töötanud teises EL riigis.
Juhul kui olete elanud/töötanud või praegu elate/töötate teises Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis või Šveitsis, võib teil tekkida õigus ja võimalus taotleda töövõime vähenemisega seotud hüvitisi ka riigist, kus varem elasite/töötasite või praegu elate/töötate.
Eespool mainitud määruste alusel määratakse erinevate riikide toetused, pensionid ja hüvitised erinevate õigusaktide alusel, seega selgub õigus töövõime hindamisele ja töövõimetoetusele menetluse käigus.
Kui elate/töötate Euroopa Majanduspiirkonna riigis või Šveitsis ja olete seal ka arsti juures käinud, siis EL juhtumitega tegelev menetleja pärib terviseandmeid välisriigist. Juhul, kui teil on terviseandmed välisriigis, peaksite esitama need koos taotlusega, et kiirendada menetlust. Kui terviseandmed on saabunud, saadab töövõime hindamise menetleja need tõlkesse. Tõlgete tähtaeg on 2-40 tööpäeva, olenevalt andmete mahust.