Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Euroopa Liit ja töövõimetoetus

Prindi

Lisatud 23.05.2018 | Uuendatud 01.10.2018

Euroopa Majanduspiirkonna (hõlmab 28 ELi liikmesriiki ning Island, Norra ja Liechtenstein) ja Šveitsi vahel reguleerivad töövõime vähenemisega seotud hüvitiste määramist Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrused nr 883/2004 ja nr 987/2009.

Kui olete elanud/töötanud või praegu elate/töötate Euroopa Majanduspiirkonnas ja Šveitsis, siis on teil Eesti töövõimetoetuse taotlemiseks 2 valikut:

  • esitate Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotlused otse Eesti Töötukassale;
  • esitate taotluse läbi välisriigi pädeva asutuse (kohalik pensioniamet), kuid lisaks tuleb teil esitada ka Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotluste vormid. Teie soovil saadame taotlused postiga teie antud aadressile ja need tuleb meile täidetuna tagasi saata. Taotluse esitamise kuupäevaks loetakse välisriigi pädeva ametiasutuse poolt saadetud vormil märgitud kuupäeva.

Lisaks töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotlusele tuleb ära täita ja esitada ka töövõimetoetuse taotluse lisa, kui olete elanud/töötanud teises EL riigis.

Juhul kui olete elanud/töötanud Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis või Šveitsis, võib teil tekkida õigus ja võimalus taotleda töövõime vähenemisega seotud hüvitisi ka riigist, kus varem elasite/töötasite.

Eespool mainitud määruste alusel määratakse erinevate riikide toetused, pensionid ja hüvitised erinevate õigusaktide alusel, seega selgub õigus töövõime hindamisele ja töövõimetoetusele menetluse käigus.

Kui elate/töötate Euroopa Majanduspiirkonna riigis või Šveitsis ja olete seal ka arsti juures käinud, siis EL juhtumitega tegelev menetleja pärib terviseandmeid välisriigist. Juhul, kui teil on terviseandmed välisriigis, peaksite esitama need koos taotlusega, et kiirendada menetlust. Kui terviseandmed on saabunud, saadab töövõime hindamise menetleja need tõlkesse. Tõlgete tähtaeg on 2-40 tööpäeva, olenevalt andmete mahust.

Tuleb arvestada sellega, et liikmesriikide vaheline suhtlus ning asjaolude täpsustamine võib võtta aega orienteeruvalt 6-12 kuud.

Oli teile sellest lehest abi?


Taotlemine Euroopa Majanduspiirkonna riigis või Šveitsis

Euroopa Majanduspiirkonna riigist või Šveitsist esmakordselt taotledes vaatab töötukassa, millisest riigist soovitakse toetust, pensioni, hüvitist taotleda (sõltuvalt liikmesriigist osade liikmesriikide puhul õigust ei teki, kuid see on iga isiku puhul individuaalne ja sõltub sellest, millistes riikides isik on elanud/töötanud).

Välisriigis elamine Eestis määratud töövõimetoetusega

Osalise töövõime puhul tuleb esitada tõend, mis kinnitab aktiivsustingimuste täitmist välisriigis (näiteks tööleping, töötuna arvele võtmise tõend, tõend õppimise kohta jne). Osalise töövõime korral tuleb hoolikalt jälgida aktiivsustingimuste täitmist (kui asute välisriigis täitma uut aktiivsustingimust, siis tuleks enne töötukassalt täpsustada, kas seda aktiivsustingimusena aktsepteeritakse).

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärinõustajale Bännerile klikates jõuate tööelu.ee veebilehele

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info@tootukassa.ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30)

logo_eures01.png