Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Taotluse esitamine välismaal elades

Prindi

Lisatud 15.05.2019 | Uuendatud 10.12.2020

Kui töövõime hindamise taotleja elab püsivalt välismaal, siis kehtivad talle samad taotluse esitamise põhimõtted nagu Eestis elavatel taotlejatel, kuid taotlemisel rakendatakse Euroopa Majanduspiirkonna (hõlmab 28 ELi liikmesriiki ning Island, Norra ja Liechtenstein) ja Šveitsi vahel reguleerivaid töövõime vähenemisega seotud hüvitiste määramise Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruseid nr 883/2004 ja nr 987/2009.

Kui praegu elate/töötate Euroopa Majanduspiirkonnas või Šveitsis, siis on teil Eesti töövõime hindamise ja toetuse taotlemiseks 2 valikut:

  • esitate Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotlused otse Eesti Töötukassale. Töövõimetoetuse taotlemisest informeeritakse ka pädevat välisriigi asutust. 
  • esitate taotluse läbi välisriigi pädeva asutuse (kohalik pensioniamet; näiteks Soomes Eläketurvakeskus), kuid lisaks tuleb teil esitada ka Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotluste vormid.

Kui plaanite taotleda töövõime hindamist Eestist, siis peaksite silmas pidama:

1) enne hindamise taotlemist on oluline, et olete viimase kuue kuu jooksul külastanud oma raviarsti (kas välismaal või Eestis). Arst kirjeldab töövõime hindamiseks vajalikud terviseandmed. Paluge arstil koostada visiidi tulemuse kohta haiguslugu ja veenduda ka ise, et selles dokumendis sisalduvad kõik teie seisundit kinnitavad diagnoosid koos kirjeldustega. Kui esitate taotluse ise otse töötukassale, siis tuleb teil kõik olulised terviseandmed taotlusele lisada. Välisriigi pädeva asutuse kaudu taotlust esitades edastab välisriigi asutus kõik tema käsutuses olevad teie kohta koostatud terviseandmed ise töötukassale.
2) Töövõime hindamiseks tuleb teil esitada töötukassale taotlus, milles tuleb kirjeldada oma tegutsemisvõimet ja piiranguid erinevates tegevustes. Küsimused puudutavad liikumist, käelist tegevust, oskusi, suhtlemist ja palju muud.
3) Töövõime hindamise ja töövõime taotluse esitamiseks ei ole teil vaja sõita Eestisse.
4) Töövõime hindamise ja toetuse taotluse saate esitada

  • e-töötukassas (taotluse esitamiseks tuleb sisse logida ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-ID-ga)
  • kui viibite Eestis, siis töötukassa maakondlikus osakonnas juhtumikorraldaja abiga
  • paberkandjal allkirjastatuna. Teie soovil saadame taotluse postiga teie antud aadressile ja see tuleb töötukassale täidetuna tagasi saata või
  • telefoni teel juhtumikorraldaja abiga, kui taotluse esitajat on võimalik telefoni teel tuvastada

Kui inimesele on määratud Eesti Vabariigi töövõimetuspension ja samaaegselt on talle määratud või ta taotleb Ukraina, Moldova või Vene Föderatsiooni töövõimetuspensioni, siis tuleb töövõimetuse hindamiseks pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole. Neile inimestele töövõimetuspensioni määramist ja maksmist reguleerivad riikide vahelised sotsiaalkindlustuslepingud. Rohkem informatsiooni Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.

Välisriigis elamine Eestis määratud töövõimetoetusega

  • Puuduva töövõime korral aktiivsustingimusi täita ei tule.
  • Osalise töövõime puhul tuleb esitada tõend, mis kinnitab aktiivsustingimuste täitmist välisriigis (näiteks tööleping, töötuna arvele võtmise tõend, tõend õppimise kohta jne). Osalise töövõime korral tuleb hoolikalt jälgida aktiivsustingimuste täitmist (kui asute välisriigis täitma uut aktiivsustingimust, siis tuleks enne töötukassalt täpsustada, kas seda aktiivsustingimusena aktsepteeritakse).

Osalise töövõime ja puuduva töövõime korral kui isik töötab, tuleb töötukassale esitada igakuiselt hiljemalt 10. kuupäevaks kirjalik tõend (palgaleht või tööandja tõend) eelmisel kuul välisriigis saadud brutosissetulekute kohta. Sissetulekute saamise tõendite esitamine on nõutav, et tõendada teie sissetuleku suurust ja töösuhte kehtimist välisriigis. Sissetulekuks loetakse töötasu (millelt makstakse sotsiaalmaksu), töötuskindlustushüvitis, vanemahüvitis, ajutise töövõimetuse hüvitis ja tööandja makstavat haigushüvitis.

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)