Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Eksperdiarvamuse koostamine

Prindi

Lisatud 05.02.2016 | Uuendatud 11.03.2020

Teie töövõimet hindab ekspertarst, kes ei ole töötukassa töötaja. Töötukassa tellib eksperdiarvamuse koostamise tervishoiuteenuse osutajatelt.

Ekspertarst hindab töövõimet teie taotluse ja terviseandmete põhjal, küsides vajadusel lisainfot teistelt arstidelt ja spetsialistidelt, kes on teiega tegelenud. 

Eksperdiarvamus koostatakse üldjuhul dokumentide põhjal, ent kui andmed taotlusel ja terviseandmed dokumentides on vastuolulised, võib ekspertarst kutsuda teid vastuvõtule. Vastuvõtul vestleb ekspertarst teiega, teeb tegevusvõime teste ja kaasab vajadusel teisi spetsialiste meeskonna (nt logopeedi, eripedagoogi, tegevusterapeudi või füsioterapeudi).

Eksperdiarvamuses  loetletakse hinnangu aluseks olevad diagnoosid ja seisundid, tuuakse ära piiranguga valdkonnad, piirangu raskuastmed, põhjused ja mõju tegutsemisvõimele, antakse hinnang inimese töövõime ulatusele koos põhjendusega, tuuakse ära seisundi muutumise prognoos ning osalise või puuduva töövõime eeldatav kestus koos põhjendusega. Samuti annab ekspertarst soovitusi sobivate töötingimuste ja töövõimet toetavad tegevuste kohta. 

Näide eksperdiarvamuse kokkuvõtest:

  • Taotlejal esineb raske piirang inimestevahelise suhtlemise valdkonnas, mille põhjuseks on meeleolulangus ja  emotsionaalse tasakaalu kõikumine ning kaudselt kroonilised haigused, mis neid häireid võimendavad.
  • Tal on välistatud intensiivne suhtlemine võõrastega ja avalikud esinemised, konfliktsete situatsioonide lahendamine
  • Tema töövõime on osaliselt takistatud. Seisund on tõenäoliselt halvenev, kuid 2 aasta jooksul töövõime on tõenäoliselt vähe muutuv.
  • Sobib töötamine väikeses kollektiivis või individuaalselt. Ei sobi töö, mis on seotud intensiivse suhtlemisega ja/või nõuab võõraste inimestega suhtlemist (nt töö klientidega) või avalikku esinemist või tekitab vastuolusid. Vajab psühholoogilist nõustamist.

Kui teie tervislik seisund on eriti raske ehk töövõimet välistav*, määratakse töövõime puudumine ainult diagnoosi või haigusseisundi alusel ning tegutsemisvõimet täiendavalt ei hinnata. Seega, kui kinnitate kohe taotluse alguses, et teie seisund on töövõimet välistav, ei pea  te taotluse ülejäänud osasid täitma. Sel juhul võib hindamine toimuda lihtsustatud korras: ekspertarst kontrollib terviseandmete põhjal välistava seisundi esinemist ning koostab eksperdiarvamuse.

*Töövõimet välistavad seisundid on:

  • pahaloomulise kasvaja vaevusi leevendav ehk parim toetav ravi, kui onkospetsiifilist ravi ei ole võimalik rakendada;
  • dialüüsravi;
  • juhitav hingamine või pidev hapnikravi hingamispuudulikkuse tõttu;
  • dementsus;
  • mõõdukas või raske või sügav vaimne alaareng;
  • püsivalt voodihaige (ööpäevaringne kõrvalabi vajadus).

Alates 01.01.2019 on töövõime hindamise otsuse aluseks olev eksperdiarvamus kättesaadav e-töötukassast kui ka patsiendiportaalist - http://www.digilugu.ee
Kuni 31.12.2018 tehtud otsuste aluseks olevate eksperthinnangute väljastamiseks palume saata päring e-posti aadressile tvh [dot] hindamine [ä] tootukassa [dot] ee või paberkandjal tavapostiga aadressile Lasnamäe 2, Tallinn 11412.

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)