Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töövõime hindamine

Prindi

Lisatud 05.02.2016 | Uuendatud 22.12.2020

Eesti Töötukassa hindab töövõimet ja maksab töövõimetoetust alates 1. juulist 2016.

2016. aastal hindas töötukassa ainult nende inimeste töövõimet, kellel ei olnud viimase viie aasta jooksul töövõimekaotust hinnatud. 

Alates 1. jaanuarist 2017 hindab töövõimet ainult töötukassa. Kui teile on määratud püsiv töövõimetus korduvhindamise tähtajaga 2017. aastal või hiljem, tuleb teil töötukassasse pöörduda, kui korduvhindamise tähtaeg hakkab kätte jõudma. Töötukassa hindab uute reeglite järgi töövõimet ning maksab osalise ja puuduva töövõime korral töövõimetoetust.

Töövõime hindamise ja toetuse taotluse saab esitada:

Kui soovite ka puude raskusastme tuvastamist, saate seda taotleda koos töövõime hindamisega. Ühise taotluse võite esitada Eesti Töötukassale. Puude raskusastet tuvastab ja sotsiaaltoetusi määrab Sotsiaalkindlustusamet. Täiendavat infot leiate Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt  või helistage infotelefonil 612 13 60.

Alloleval aknal klõpsates käivitub töövõime hindamist kirjeldav audiofail. 

 

Salvestatud Raadioteatris. Helirežissöör Külliki Valdma, teksti luges Kadri Hinrikus.

Järgmisel aknal klõpsates saate vaadata töövõime hindamist tutvustavat animatsiooni.

 

Põhimõtted ja metoodika

Uus töövõime hindamise metoodika lähtub sellest, et iga inimene on unikaalne ja sama puue või haigus võib inimestel väljenduda väga erinevalt.

Töövõime hindamisel võetakse arvesse teie terviseseisundit ning sellest tulenevaid tegutsemise ja osaluse piiranguid. Selleks hinnatakse teie kehalist ja vaimset võimekust erinevates valdkondades. 

Arstivisiit ja hindamise taotluse esitamine

Töövõime hindamise taotluse esitamiseks peate olema eelnenud kuue kuu jooksul käinud pere-, eri- või töötervishoiuarsti vastuvõtul. Arst kirjeldab teie terviseseisundit ja sisestab teie terviseandmed e-tervisesse. Enda terviseandmetega saate tutvuda patsiendiportaalis.

Kui see on tehtud, saate täita töövõime hindamise taotluse ja esitada selle töötukassale. Taotluses kirjeldate oma tegutsemisvõimet ja piiranguid erinevates valdkondades ja tegevustes. 

Eksperdiarvamuse koostamine

Teie töövõimet hindab ekspertarst, kes ei ole töötukassa töötaja. Töötukassa tellib eksperdiarvamuse koostamise tervishoiuteenuse osutajatelt.

Ekspertarst hindab töövõimet teie taotluse ja terviseandmete põhjal, küsides vajadusel lisainfot teistelt arstidelt ja spetsialistidelt, kes on teiega tegelenud. 

Töövõimekaart

Kui teie töövõime on hinnatud osaliseks või puuduvaks, annab töötukassa teile seda tõendava plastikkaardi. Kaart on vajalik vähenenud töövõime tõendamiseks ning see kehtib koos isikut tõendava dokumendiga. 

Taotluse esitamine eestkoste või volitusega

Kui töövõime hindamise taotleja on eestkostetav või talle on määratud seaduslik esindaja, tuleb taotluse esitamisel eestkostet / esindatust tõendada. Erandina saab taotleja eest taotluse esitada keegi teine ka siis, kui taotleja ei ole püsivalt võimeline terviseseisundi tõttu isiklikult taotlust esitama/allkirjastama.

Taotluse esitamine välismaal elades

Kui töövõime hindamise taotleja elab püsivalt välismaal, siis kehtivad talle samad taotluse esitamise põhimõtted nagu Eestis elavatel taotlejatel, kuid taotlemisel rakendatakse Euroopa Majanduspiirkonna (hõlmab 28 ELi liikmesriiki ning Island, Norra ja Liechtenstein) ja Šveitsi vahel reguleerivaid töövõime vähenemisega seotud hüvitiste määramise Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruseid nr 883/2004 ja nr 987/2009.

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)