Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Praegu on õige aeg õppida!

Prindi

Lisatud 05.06.2017 | Uuendatud 25.01.2021

Margit Paulus, töötust ennetavate meetmete nõunik

Tööl käivale inimesele on koolitusel osalemine lihtsaim ja kättesaadavaim viis oma oskuste täiendamiseks. Koolituste valik on lai ning huvilistele pakutakse ka mitmeid  tasuta koolitusi. Töötukassa toetab koolitustel eeskätt inimesi, kellel ei ole erialast haridust, kes on üle 50 aastased või kelle eesti keele oskus vajab täiendamist ning kes saavad madalamat palka. Samuti neid, kes tervisest tulenevalt ei saa oma senist tööd jätkata. Osaleda saab erinevatel ametialastel koolitusel, täiendada arvutikasutamise oskuseid või õppida eesti keelt. Kolme aasta jooksul saab töötukassa toel investeerida oma oskustesse 2500 eurot. Täpsemat infot koolituskaardi sihtrühmade ja toetatavate koolituste kohta leiate töötukassa portaalist

Koolituse saamise võimalused ja sobivad koolituserialad aitab välja selgitada töötukassa karjäärinõustaja. Esmalt lepite temaga kokku koolitusplaani ning seejärel võite asuda otsima sobivat koolitust. Koolituse(d) saate valida töötukassa koolituskaardi partnerite koolituste hulgast. Töötukassal on üle Eesti ligi 400 koolitajast partnerit, kelle nimekirja leiate töötukassa portaalist.

Nende seas on nii kutsekoole, ülikoole kui ka täienduskoolitusi pakkuvaid eraettevõtteid. Infot pakutavate koolituste kohta leiate nii töötukassa portaalist kui ka koolitajate kodulehtedelt. Koolituste pakkumisel on koolitajad enamasti paindlikud, korraldades neid töötavatele inimestele mõeldes ka õhtuti ja nädalavahetustel.

Olles leidnud endale sobiva koolituse, tuleb teil end kokkulepitud koolitusele kirja panna ja koolitajale teada anda, et teie koolituse eest tasub töötukassa. Siis saab töötukassa korraldada koolituse eest tasumise.

Koolitusi pakuvad ka teised

Kui te ei kuulu töötukassa koolituskaardi sihtrühma, ei leia endale sobivat koolitust või teile huvipakkuvat kursust pakutakse ka tasuta ja soovite oma töötukassa koolituskaardi raha muude koolituste tarbeks jätta, leidub mitmeid teisigi võimalusi tasuta koolitustel osaleda.

Võimalused oma teadmisi ja oskuseid tasuta täiendada on praegu väga mitmekesised. Aastani 2020, mil kestab praegune Euroopa Liidu struktuurivahendite periood, saab mitmetel koolitustel osaleda nii riigi kui ka Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) vahendite toel.

  • Kutseõppeasutused ja kutseõpet pakkuvad rakenduskõrgkoolid korraldavad erinevaid tasuta kursusi – sel aastal toimub 31 koolis kokku üle 500 tasuta kursuse. Näiteks on võimalik läbida erineval tasemel raamatupidamise kursuseid, osaleda ehituse, aianduse, kokanduse jt valdkondade kursustel või õppida tööks vajalikke arvutioskuseid. Pakutavate tasuta kursuste nimekirja leiate Haridus- ja Teadusministeeriumi kodulehelt ning info kursustele registreerimise kohta koolide kodulehtedelt. Kursustele on oodatud eelkõige madalama haridustasemega või aegunud kvalifikatsiooniga õppijad.
  • Mitmed täienduskoolitusasutused pakuvad lähiaastatel ESF vahenditest tasuta koolitusi võtmepädevuste arendamiseks. Pakutakse õppimis- ja  sotsiaalseid oskusi, algatusvõimet ja ettevõtlikkust, võõrkeelteoskusi (sh eesti keele oskus muukeelsete täiskasvanute hulgas) ning digipädevusi, aga ka teisi võtmepädevuste hulka kuuluvaid kompetentse arendavaid koolitusi. Nimekirja koolituste läbiviimiseks toetust saanud asutustest leiate SA Innove kodulehelt, täpsema info saamiseks soovitame külastada huvipakkuvate koolitusasutuste kodulehti.
  • IKT-alaseid oskuseid on võimalik omandada ja arendada  Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi vahendusel pakutavatel koolitustel. Projekti „Digitaalse kirjaoskuse suurendamine 2014-2020“ raames korraldatakse koolitusi nii arvuti- ja interneti kasutamisoskuse omandamiseks kui ka spetsiifilisemaid koolitusi IT-spetsialistide arvu suurendamiseks ning kõrgemate erialaste IKT-oskuste saavutamiseks teistes (nt õigusteadus, tervishoid) sektorites.  Praegu on näiteks  käimas ümberõppeprogramm „Vali-IT!“, mille eesmärgiks on anda osalejatele tarkvaraarendaja algoskused. Õpe kestab 3,5 kuud ning selle käigus läbitakse 6-nädalane õpe ja 8-nädalane praktika ettevõtetes. Algamas on digitaalse kirjaoskuse baaskoolitused metsa- ja puidutööstuse ning metalli- ja masinatööstuse töötajatele.
  • Tasuta eesti keele kursuseid A2-, B1- ja B2-tasemel korraldab aeg-ajalt ka Integratsiooni Sihtasutus. Tallinnas ja Narvas on võimalik osaleda nn keelekohvikutes, kus nii algajad kui ka edasijõudnud keeleõppijad saavad praktiseerida oma seniseid eesti keele teadmisi ning harjutada eesti keeles rääkimist ja kõnest arusaamise oskust. Heaks abimeheks iseseisvalt keele õpipimisel on keeleklikk.ee.

 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)