Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töötukassa investeerib tööjõu oskustesse

Prindi

Lisatud 26.03.2018

Reelika Leetmaa, Eesti Töötukassa juhatuse liige

Nädal tagasi kirjutas Äripäev oma juhtkirjas, justkui poleks tööandjatel töötukassalt töötajate koolitamiseks abi loota ning koolitus polevatki üleüldse töötukassa põhiäri. Kuidas siis on?

Eelmisel aastal investeeris töötukassa tööjõu oskuste arendamisse üle 10 miljoni euro. Sel aastal on võimalused veelgi avaramad – koolitusteks on eelarves planeeritud ligi  22 miljonit eurot. Kasvu taga on eelkõige möödunud aasta mais rakendunud „Tööta ja õpi!“ programm, mis avas uued võimalused enesetäiendamiseks töötajatele ning uute töötajate väljaõpetamiseks või olemasolevate oskuste täiendamiseks tööandjatele.

Senised uuringud kinnitavad, et tööturukoolitus on olnud ka kulu-tulus investeering – üks koolitusse investeeritud euro toob ühiskonnale tagasi ligi kolm eurot. Koolitusel osalemine suurendab tõenäosust leida töö ning mõnevõrra ka osalenute tulevast palka. Sellisele järeldusele on jõudnud nii Rakendusuuringute Keskuse Centar kui ka töötukassa analüütikud.

Missugused oskused töötukassa toel saab?

Töötukassa pakub koolitusi nii tööotsija kui ka konkreetse tööandja vajadustest lähtuvalt. Möödunud aastal osales koolitustel kokku ligikaudu 15 tuhat klienti. Nendest pea 1200 olid töötajad, kes asusid oma oskusi täiendama „Tööta ja õpi!“ programmi toel.

Möödunud aasta keskpaigaks koolituse läbinud klientidest veidi enam kui pooled lõpetasid erialase koolituse. Lõpetajate erialavalikud on mitmekesised: kõige rohkem kliente täiendas oma oskusi transpordi õppesuunas, kuid õpiti näiteks ka CNC pingi seadistajaks, keevitajaks, tegevusjuhendajaks ja elektrikuks. Ligi viiendik koolituse lõpetajatest läbis keelekoolituse või arvutikoolituse ning 10% ettevõtluskoolituse või tööalase motivatsiooni koolituse*. Koostöös viieteistkümne tööandjaga koostati nö rätsepatööna koolitusprogramm, õpetamaks välja näiteks paneelhoonete vuugitööde spetsialiste, õmblusseadmete hooldajaid, aga ka puidutöötlejaid. Lähiaastatel on strateegilise valikuna kavas laiendada võimalusi eesti keele õppimiseks, digitarkuse ja erialaoskuste omandamiseks töötamaks ametites, kuhu on SA Kutsekoja OSKA uuringute kohaselt tulevikus enam töötajaid vaja.

Koolituste struktuur sõltub klientide profiilist

Tuleb arvestada, et töötukassa pakutavate koolituste struktuur sõltub lisaks strateegilistele valikutele ka klientide profiilist. Ligi pooltel töötuna registreeritud klientidest puudub erialane haridus ning kolmandiku eesti keele oskus on napp. „Tööta ja õpi!“ programmi esimese aasta kogemus näitab, et ka töötajad tunnevad kõige enam huvi just eesti keele oskuse täiendamise vastu – 76% selle programmi toel õppimist alustanutest asus lihvima oma riigikeele oskust. Seega tuleb töötukassal olla korraga nii haridussüsteemi aukude lappijaks, majakaks tulevikuoskuste õpetamisel kui ka rätsepaks tööandjale sobivate oskustega töötajate väljaõpetamisel.

Kokkuvõttes - nii töötutele kui ka nappide oskustega töötajatele tööelus konkurentsivõimelisena püsimiseks vajalike teadmiste andmine on töötukassa üheks olulisemaks strateegiliseks sihiks. Kindlasti ei saa aga töötukassa võtta siin ainuvastutust: töötajate ettevalmistamise ja nende oskuste ajakohasena hoidmine on jagatud vastutus erinevate osapoolte sh haridussüsteemi, töötukassa, tööandjate ja töötajate vahel.

*Üks inimene võib läbida mitu koolitust, seetõttu on summa suurem kui 100%.

 

Bänner viib meie töötukassa lehele, kus saate tutvuda Töötukassa tööpakkumistega Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile  

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)