Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töötukassa tasemeõppe toetus aitab töö kõrvalt õppijat

Prindi

Lisatud 18.05.2017 | Uuendatud 30.05.2017

Margit Paulus, töötust ennetavate meetmete nõunik

Töötukassa toetab 1. maist nii töötute kui ka töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses. Uut teenust – tasemeõppes osalemise toetust – saame pakkuda neile, kellel puudub kutse- või erialane haridus, kes on selle omandanud aastate eest või kelle tervis ei luba senisel töökohal jätkata. Toetust maksame õppima asumisel tasuta õppekohal kutsehariduses, rakenduskõrghariduses või bakalaureuseõppes. 

Tööl käiva inimese jaoks on tasemeharidusse õppima asumine suur samm ja paneb kindlasti mõtlema, kuidas töö- ja pereelu kõrvalt õppimisega toime tulla. Eesti tööjõu-uuringu andmetel omandas 2016. aastal töö kõrvalt kutse- või kõrgharidust 5% ehk ligi 28 000 25-aastast kuni pensioniealist töötajat. Neist ligi 80% töötas seejuures täistööajaga.

Uuringud näitavad, et täiskasvanutel takistab hariduse omandamist eelkõige vajadus töötada ja sissetulekut teenida ning tihe töögraafik. Neid takistusi aitabki osaliselt ületada tasemeõppes osalemise toetus, mis katab osa õpingutega seotud kuludest. Olgu nendeks näiteks kulu transpordile või lapsehoiule, aga ka kaotus palgas, kui on tarvis õpingute ajal töötada väiksema töökoormusega.

Töö kõrvalt õppimise lihtsustamiseks pakuvad kutse- ja kõrgkoolid võimalust osaleda õppetöös nii päevasel kui õhtusel ajal. Õppida saab ka mittestatsionaarses õppes (kaugõppes), kus õppetöö toimub tsüklite või sessioonidena. Sel juhul peab arvestama, et üle poole õpingute mahust moodustab iseseisev töö. Mitmetel erialadel on võimalik õppida ka töökohapõhises õppes, kus kaks kolmandikku õppest toimub tööandja juures ja kolmandik koolis. Lisaks saavad töö kõrvalt õppijad nii kutse- kui ka kõrgkoolis õppimiseks võtta õppepuhkust 30 päeva kalendriaastas, millest 20 päevaks säilitatakse keskmine töötasu. Õpingute lõpetamiseks saab kasutada täiendavat 15-päevast puhkust, mille eest makstakse töötajale töötasu alammäära suurust tasu.

Töötukassa toetab sel aastal rohkem, kui 170 õppekaval õppimist. Nende seast leiab mitmeid õppekavasid, kus saab haridust omandada kaugõppes või töökohapõhises õppes. Mõned näited:

 • Sessioonõppes saab töötukassa toel õppima asuda näiteks Tallinna Polütehnikumis sisetööde elektriku, elektroonikaseadmete tehniku või IT-süsteemide spetsialisti erialal. Kooli kodulehel oleva info kohaselt toimub õpe sessiooniti, mis toimuvad kord kuus esmaspäevast laupäevani. Õppeaastas on 10 sessiooni.
 • Tsükliõpet pakub näiteks Lääne-Viru Rakenduskõrgkool, kus saab omandada majandus-infosüsteemide korraldamise eriala. Sessioonid toimuvad 6-7 korda õppeaastas esmaspäevast reedeni. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli pakub võimalust õppida tsükliõppes näiteks õe põhiõppe õppekaval, kus iga kuu on üks nädal auditoorset tööd.
 • Kaugõppes saab Tallinna Tehnikaülikoolis õppida IT-administreerimise ja IT-süsteemide arenduse erialadel. TTÜ Virumaa Kolledž pakub kaugõppe võimalusi masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise, tootmise automatiseerimise ning telemaatika ja tootmise automatiseerimise erialadel. TTÜ Kuressaare Kolledžis saab omandada meretehnika ja väikelaevaehituse eriala. Täiskoormusega õppimisel on õpe tasuta ning sel juhul saab töötukassa pakkuda ka tasemeõppes osalemise toetust.
 • Töökohapõhises õppes saab õppida näiteks Hiiumaa Ametikoolis plastitöötluse seadistajaks ja Kuressaare Ametikoolis hooldustöötajaks.

Paindlike õppevormide pakkumisel lähtub iga kool just oma võimalustest ja õppijate vajadusest. Seetõttu soovitame teil kindlasti kooliga ühendust võtta ja välja selgitada, mil moel te endale huvipakkuval erialal õppima asuda saaksite. Samuti peaksite välja selgitama, mis tingimustel toimub kooli vastuvõtt, sest teil tuleb kandideerida ja tasuta õppekohale sisse saada. Kutse- ja kõrgkoolide andmed leiate Eesti Hariduse Infosüsteemist.

Tasemeõppesse astumine on suur otsus. Töötukassa toetuse saamiseks tuleb alustada meie karjäärinõustaja külastamisest. Koos temaga on hea läbi mõelda, millisel erialal õppimine teile sobib ja tööturul jätkamiseks paremad väljavaated annab.

Töötukassa toetab teid kutsehariduse, rakenduskõrghariduse või bakalaureusekraadi omandamisel, kui asute õppima tasuta õppekohal töötukassa toetataval õppekaval.

Toetust saate, kui on täidetud üks järgmistest tingimustest:

 • Teil ei ole eri- või kutsealast haridust ning põhi- või üldkeskharidus on omandatud või pooleli jäänud vähemalt viis aastat tagasi.
 • Teie eri- või kutsealase hariduse (kaasa arvatud kõrgharidus) omandamisest on möödunud vähemalt 15 aastat;
 • Teie tervis ei luba senist tööd jätkata.

Toetuse suurus sõltub teie sissetulekutest. Kui teil sissetulekuid ei ole, maksame toetust 260 eurot kuus. Kui saate töötasu, töötutoetust, töötuskindlustushüvitist, vanemahüvitist, riiklikke pensione või töövõimetoetust, on toetus 130 eurot kuus.

Tasemeõppes osalemise toetuse saamiseks:

 • Külastage töötukassa karjäärinõustajat. Nõustamise aja saate broneerida e-töötukassas või telefoni teel.
 • Koos nõustajaga arutate, millisel erialal õppimine toetaks teie töötamise jätkamist ning lepite kokku koolitusplaani.
 • Kandideerige kutse- või kõrgkooli tasuta õppekohale.
 • Esitage töötukassale avaldus toetuse saamiseks. Avalduse saate esitada juba nõustamise ajal või esimesel võimalusel enne õppima asumist (kindlasti enne õppeasutuse nimekirja kandmise kuupäeva). Avalduse saate esitada posti või e-postiga, töötukassa esinduses kohapeal ja e-töötukassas.

Lisainfot tasemeõppes osalemise toetuse kohta leiate töötukassa kodulehelt

 

Oli teile sellest lehest abi?


 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärinõustajale Bännerile klikates jõuate tööelu.ee veebilehele

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info@tootukassa.ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)

logo_eures01.png