Töötukassa investeerib tööjõu oskustesse
Reelika Leetmaa, Eesti Töötukassa juhatuse liige
Nädal tagasi kirjutas Äripäev oma juhtkirjas, justkui poleks tööandjatel töötukassalt töötajate koolitamiseks abi loota ning koolitus polevatki üleüldse töötukassa põhiäri. Kuidas siis on?
Muutuvad vajadused muutuvas maailmas – kas me oleme valmis?
Villy Paimets, Innovatiiv
Üha kiiremalt arenevas maailmas ei lähe töötajail täna vaja enam neid oskuseid, mida eile, ning homme on nood täna veel vajalikud oskused kasutud. Mõnedel andmetel kaotab Eesti aastaks 2025 veel 100 000 tööealist inimest ning alles jääva töö peame ära tegema meie sinuga, hea lugeja.
Töötukassa abil töötajaid koolitanud ettevõte: kõik on rahul, sest tööd jagub!
Multifunktsionaalne terminal SILSTEVE Sillamäe sadamas alustas möödunud aastal muutustega, mistõttu tuli töötajaid juurde koolitada. Selle juures abistas töötukassa, toetades nii rahaliselt kui ka uute töötajate leidmisel.
Oskustega töötajad töötukassa toetusega
Margit Paulus, töötust ennetavate meetmete nõunik
Sobivate oskustega tööjõu puudumine valmistab tööandjatele järjest rohkem peavalu. Olukorra leevendamiseks pakub töötukassa sellest kevadest tööandjatele koolitustoetust nii töötajate värbamiseks kui ka töötajate koolitamiseks muutuste olukorras.
Praegu on õige aeg õppida!
Margit Paulus, töötust ennetavate meetmete nõunik
Tööl käivale inimesele on koolitusel osalemine lihtsaim ja kättesaadavaim viis oma oskuste täiendamiseks. Koolituste valik on lai ning huvilistele pakutakse ka mitmeid tasuta koolitusi. Töötukassa toetab koolitustel eeskätt inimesi, kellel ei ole erialast haridust, kes on üle 50 aastased või kelle eesti keele oskus vajab täiendamist ning kes saavad madalamat palka. Samuti neid, kes tervisest tulenevalt ei saa oma senist tööd jätkata. Osaleda saab erinevatel ametialastel koolitusel, täiendada arvutikasutamise oskuseid või õppida eesti keelt. Kolme aasta jooksul saab töötukassa toel investeerida oma oskustesse 2500 eurot. Täpsemat infot koolituskaardi sihtrühmade ja toetatavate koolituste kohta leiate töötukassa portaalist.
Ametid, kus jagub tööd ka järgmisel kümnel aastal
Margit Paulus, töötust ennetavate meetmete nõunik
Vajadus erinevate ametite ja oskustega töötajate järele muutub pidevalt. Tekivad uued töökohad, mis nõuavad teistsuguseid oskuseid kui kunagi omandatud. Ametid, mille järgi oli kunagi või on praegu suur nõudlus ja millele on valmistatud ette palju töötajaid, ei pruugi tulevikus leiba lauale tuua. Selle üheks põhjuseks on näiteks tehnoloogia areng. Kui 1990-ndate alguses töötas põllumajanduses 20% töötajatest, siis praeguseks on selles sektoris hõivatute arv kahanenud vaid 4%-ni. Seetõttu on oluline valmis olla, et oma oskuseid tuleb pidevalt täiendada. Samuti võib tekkida vajadus õppida midagi hoopis uut ning erialavalikul tuleb vaadata hetkeolukorrast veidi pikemalt ette.
Töötukassa tasemeõppe toetus aitab töö kõrvalt õppijat
Margit Paulus, töötust ennetavate meetmete nõunik
Töötukassa toetab 1. maist nii töötute kui ka töötavate inimeste õpinguid kutse- ja kõrghariduses. Uut teenust – tasemeõppes osalemise toetust – saame pakkuda neile, kellel puudub kutse- või erialane haridus, kes on selle omandanud aastate eest või kelle tervis ei luba senisel töökohal jätkata. Toetust maksame õppima asumisel tasuta õppekohal kutsehariduses, rakenduskõrghariduses või bakalaureuseõppes.