Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

BNS. Professor: tööpoliitika meetmed võiksid laieneda töötajaile

Prindi

Lisatud 11.03.2010 | Uuendatud 24.03.2010

Tartu Ã?likooli makroökonoomika professori Raul Eametsa hinnangul tuleks praegu laiendada tööpoliitika meetmeid ka töötavatele inimestele.

Eamets märkis neljapäeval riigikogus töökohtade loomise arutelul, et praegu laienevad tööturu meetmed ainult neile töötavatele inimestele, kes on koondamisteate juba kätte saanud.

"Võiks katta ka teatud riskigruppi kuuluvaid inimesi, näiteks neid, kes saavad miinimumpalka või kes on ületanud teatud vanusepiiri," selgitas Eamets.

Tema sõnul peab silmas pidama, et koondamisteate kättesaanutele tuleb samuti läheneda diferentseeritult - kõrgema kvalifikatsiooni töötajatele piisab nõustamisest ja potentsiaalse tööandja kohta info vahendamisest, madalama kvalifikatsiooniga töötajale peaks kindlasti lisanduma ka koolitus.

Lisaks peaks Eametsa hinnangul tööpoliitika meetmed soodustama osaajaga töötamist. "Kui töötu leiab endale näiteks osaajaga töökoha, siis ei tohiks automaatselt kaotada ta töötuskindlustushüvitist, vaid see võiks väheneda proportsionaaselt saadava töötasuga."

Eeamets rääkis, et olukord on isegi sedavõrd ebanormaalne, et kui inimene läheb ühele proovipäevale ettevõttesse ja saab selle eest ametlikku tasu ning see kajastub maksuametis, siis ta kaotab automaatselt õiguse töötuskindlustushüvitisele ja peab hakkama uuesti kogu protsessi läbima ja neid hüvitisi taotlema.

Eemetsa sõnul võiksid haridusministeeriumi kaudu finantseeritavast täienduskoolituses osaleda ka registreeritud töötud. "Täna selline rahade ristkasutus ei ole Eesti seaduste järgi võimalik," lisas ta.

Eamets pakkus võimalust ka palgatoetuste kombineerimiseks täienduskoolitusega, mis lubaks miinimumpalka saavaid või teatud vanuseni jõudnud inimestel töö kõrvalt ümber õppida ja ennast täiendada, lubades neil töötada osakoormusega ning palgavahe osalise ja täisaja töötamise vahel võiks kompenseerida palgatoetusega.

Samuti peaks Eametsa sõnul edasi arendama koolituskupongide süsteemi ka näiteks töötavatele inimestele. Ta rääkis, et kaaluda võiks kombineeritud skeeme, kus osa rahast maksab töötukassa, osa tööandja ja osa töötaja ise.

Lisaks puudub tema sõnul praegu teadmine, kui efektiivselt on meetmetes suunatud ressursid kasutatud, mille tõttu on vaja läbi viia regulaarset tulemuste hindamist, mis annaks teadmise, kui efektiivsed teatud poliitikameetmed on. "Tagasiside on täna suhteliselt nõrk," ütles Eamets.

Eamets ütles, et hetkel on Eesti tööpoliitikat krooniliselt kimbutav resursside puudus poliitiliste valikute ja prioriteetide küsimus.

Eamets tõi näitena Eesti ühinemisprotsessi NATO-ga. "Siis leiti, et vajalik on kaitsekulutusi riigieelarves suurendada ja see tehti ära, sest tegemist oli olulise välispoliitilise julgeoleku prioriteediga. Sama kehtib ka töötute ja tööpoliitika kohta. Kui see on prioriteet number üks, siis edasine on poliitiliste kokkulepete küsimus.

Eamets rääkis, et kui töötukassa koolitaks kõiki soovijaid, oleks koolitusraha juba enne suve otsas ehk tänased vajadused on suuremad kui hetkevõimalused.

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Clicking on the banner will redirect you to Work and Study website Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Click on the banner and ask a career specialist.  

Contacts

Töötukassa offices

E-post: info [ä] tootukassa [dot] ee

Skype: tootukassa

Calling from abroad, please use the number +372 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, last Friday of the month 8.30-12.30)