Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Mõte Arvamusfestivalilt: Mõiste „erivajadusega inimene“ on aegunud

Печать

Добавлено 28.08.2018 | Обновлено 29.08.2018

Paides toimunud Arvamusfestivalil leiti Töötukassa arutelul „Vähem töövõimet – vähem töökohti”, et ehk on aeg loobuda töötajate jagamisest tavalisteks ja erivajadustega inimesteks.

Arutelul osalejad tõid välja, et me kõik oleme oma eriliste vajadustega – see, et me kutsume inimesi erivajadustega inimeseks, on kokkulepe ja see ei peaks tingimata nii olema.

Lepiti kokku, et nii töötajad kui tööandjad püüavad oma hirmudest ja eelarvamustest üle saada ja ühiskonda seeläbi paremaks muuta. Täna on olukord ikka veel selline, kus inimene, kes vajab töötamiseks abivahendeid, erilahendusi tunneb ennast alaväärsena ja kardab tööturule siseneda. Samas on ka tööandjad ettevaatlikud ja pelgavad teistmoodi töötajaid palgata. Tööandjad tulid mõttele, et oleks hea, kui erinevad tööandjad, kes on värvanud erivajadustega inimesi saaksid oma kogemusi jagada neile ettevõttetele, kes seda veel teinud ei ole.

Arutleti selle üle, et võib-olla annaks tänast tööjõukriisi leevendada sellega, et võtta tööle just rohkem piiratud töövõimega inimesi, kes soovivad tööd teha. Tööandjad märkisid, et nad on valmis uusi töötajaid koolitama, raskusi valmistab see aga väikeettevõtjatele ja neid on Eestis kõige enam. Haridustasemest peavad tööandjad olulisemaks inimese tahet ja motivatsiooni. Räägiti ka teemal, kas kandideerimisel tuleks inimesel oma CV-sse kirjutada, et tegemist on vähenenud töövõimega inimesega. Kohalolnud tööandjad märkisid, et nad pigem sooviksid CV-s näha, et kandideerijal on erivajadus. Mõnikord on tööandjatel hirm, et erivajadusega inimese tööle võtmine tähendab suuri kulusid erilahenduste loomiseks. Arvamusfestivali arutelus osalenud tööandjad tõid välja, et muudatusi on tehtud (laiemad kabinetiuksed, lift, tööaja kohaldamine), kuid tegemist on pigem normaalse hoolivusega oma töötaja suhtes.

Tulevikutöö alal oli festivali külastajatel võimalus Töötukassa karjäärinõustajatelt saada infot ja nõu oma tööelu puudutavate küsimuste kohta. Lisaks said kõik mõelda kaasa, millised oskused on tulevikus tööturul hinnas. Tulevikuoskuste puule kinnitas oma arvamuse kuue tunni jooksul üle 170 inimese. Inimesed leidsid, et tulevikus on lisaks IT oskustele kindlasti vaja erinevate keelte oskamist, matemaatikat, turundusteadmisi ja programmeerimist. Välja toodi aga ka mitmeid omadusi – suhtlemisoskus ja kohanemisvõime. Huvitavamad ideed olid näiteks droonide lennutamise oskus, leiutamiseoskus ja oskus puhata.

Arutelus osalesid: Valev Mägi (Mägitrepp OÜ tegevjuht), Tõnis Stamberg (Turu-uuringute AS), Riini Saluri (Omniva), Agu Leinfeld (AS Datel) ja modereeris Tom Rüütel (Töötukassa tööandjate nõustaja).

Эта страница помогла Вам?


Bännerile klikates jõuate venekeelsele kutsetestide tegemise lehele  bänner viib e-karjäärinõustamise veebivormile Временные рабочие места. Работа ждет Вас! Bänner viib Rajaleidja portaali venekeelsele lehele, kust leiab karjäärinõu nii noor kui täiskasvanu.

Контакты

Бюро кассы по безработице

Э-почта : info@tootukassa.ee

На электронные адреса кассы по безработице максимально можно отправлять электронные письма объёмом 10 МВ.

Skype: tootukassa

Инфотелефон: 15501; 669 6513

(Пн-Чт 8.30-16.45; Пт 8.30-15.30, последняя пятница месяца 8:30-12:30)