Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Hiiu Leht: Tööharjutusele peaks midagi järgnema

Prindi

Lisatud 16.11.2010 | Uuendatud 15.12.2010

Pikaajalised töötud tunnetasid tööharjutuse õppeprogrammi kasu, ent tõdesid, et nüüd, kui hoog on sees, tahaks kangesti midagi edasi teha - tööle minna või õpinguid jätkata.

"Kui teil esmaspäeva hom­mikul kuhugi minna ei ole ja teil on tunne, et tahate midagi teha, siis võite Keskväljakule linnavalitsuse maja ette rivistuda. Küll me Maiga teile midagi teha leiame. Tõsi küll, ühiskondlikus korras," käis linnaametnik Arnold-Aare Kivisikk kursuse lõpetajate­le kaetud pidulauas veksli välja.

Augustist novembrini kuulasid kümme pikaajalist töötut 150 tundi erinevaid loenguid ja tegid 250 tundi praktilisi töid.

Kursuslane Tõnu rääkis uhkusega oma panusest Kärdla linna heaks: "Linna ilme paranes palju, kui meie oma käed külge panime. Eriti avaldus see pärast tormi."

Kalev tunnistas, et ehkki ta arsti ettekirjutuse järgi ras­keid füüsilisi töid teha ei tohi, olid linnavalitsuse pakutud praktilised tööd talle meele­pärased. Eelkõige hindas ta väärtuslikuks grupitunnet, mida töö koostegemine an­dis. Loengute poolelt pidas ta endale kõige kasulikumaks arvutiõpetust ja seda tahaks ta edasigi õppida.

"Tuleks nüüd midagi uut, saaks kas või tööle. Midagi peaks nagu järgnema," soo­vis Andres, kes juba paar­kümmend aastat üksi elanud ja rõõmustas, et sai tänu kursusele teiste inimestega suhelda. Eriti meelsasti tuli ta hommikuti kodust välja neil päevadel, kui olid tal­le meeldivad tunnid, nagu psühholoogia, aga tulemata ei saanud ta jääda ka muul ajal.

Kaljo usub, et samalaad­sest õppest oleks kasu ka neil inimestel, kel juba on töö - iseenda arengu jaoks. Töötukassa, mis kõnealuse kursuse tellis, on tema hin­nangul üldjuhul üsna kurb koht, sest häid uudiseid saab sealt harva. "Kui kellelgi mind vaja oleks, küll siis tööd teeks," on mees veendunud ja loodab tööandjat leida.

"Kasu ongi sellest, millest sa aru ei saa, kuni jõuad arusaamiseni. Võib-olla ei ole ma mõne asja tuuma­ni siiani jõudnud ja selgus saabub hiljem," mõtiskles Mart. Ta on kindel, et mööda külgi maha ei jooksnud selle õppeperioodi jooksul midagi ning üht-teist jäi ikka külge. Millest talle kõige enam kasu oli, ta veel ei tea, aga arvas, et saab peagi teada.

Kursusel osalenud Tiiu oli reedesel lõpetamispäeval õige nõutu. "Ei teagi, mis nüüd edasi teen. Esmaspäe­val on üsna tühi tunne, sest kuhugi ei ole vaja minna," ar­vas ta. Enne töötuksjäämist jäätmekäitlusfirmas paken­deid sorteerinud naine ütleb, et edaspidi tahaks ta sellist tööd, mille tegemisel oleks näha kui midagi on valmis -see annab hea tunde.

Diana unistab tööst laste­ga. "Ma olen päris palju las­tega kokku puutunud. Tänu sellele koolitusele sain lisaks oskuse, kuidas puuetega lastega töötada ja nendega koos olla," rääkis ta õnneli­kult. Kärdla puuetega laste ja noorte keskuses praktikal olnud Diana tõdes, et ehkki sealsed lapsed on veidi oma­moodi, siis nendega harjudes on nad lapsed, nagu lapsed ikka.

"Väga head olid Tiina Talussaare loengud," kiitis Eve, kes teab nüüd, kuidas töövestlusele minna ja end seal üleval pidada. Tähele­panu tööandjad, tänu õpetaja Talussaarele on tööharjutuse kursuse läbinutel selge ka kehakeel, millest saab välja lugeda inimese hoiakuid ja arvamusi. Erinevad olukor­rad said tundides ka läbi mängitud.

"Mulle meeldis kõik. Ma sain palju teadmisi ja olen väga rahul," kõneles Margit ja avaldas tänu töötukassa inimestele, kes andsid talle võimaluse sellel koolitusel osaleda. "Kandideerin nüüd kindlasti julgemalt erineva­tele ametikohtadele. Ma ei soovi edasi töötuks jääda," lausus ta kindlalt.

"Hommikuti kodust välja tulles sai ennast üksjagu ületatud," tõdes Kairit ja üt­les, et tema tahaks veel veidi õpetust saada. "Ma väga pooldan, et selliseid projekte tehakse ja inimesi tegevuses hoitakse. Töötuna kodus istu­des tuleb masendus peale," teab Kairit omast käest.

SA Tuuru koolitusjuht Ã?rne Pöial lisas, et kursuse läbinud pikaajalistel töötutel on võimalus järgmisi tööturumeetmeid kasutada. Lõppeesmärgiks on nende tööle naasmine. Lisaks sel­lele kümneliikmelisele kur­susele saavad tööharjutuse teises grupis õpetust veel kümme töötut inimest, kes lõpetavad detsembris.

 

Hiu Lehe koduleht

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärinõustajale Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info@tootukassa.ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)