Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Meie Maa: Töötukassa süvendab koostööd ettevõtjatega

Prindi

Lisatud 10.02.2010 | Uuendatud 06.05.2010

Töötukassa on seadnud oma üheks tänavuseks põhieesmärgiks tõhustada koostööd ettevõtjatega, et ühiselt luua võimalikult rohkem uusi töökohti.
 

Töötukassa käesoleva aasta fookus on töötukassa nõuniku Mati Ruuli sõnul suunatud mitte niipalju töötule kui uutele tööandjatele. â??Sealt tulevad ka meie uued teenused nagu tööpraktika, palgatoetus. Enne kui töötja katseajaga tööle võetakse, on tal võimalik selles ettevõttes olla kuni neli kuud praktikal, siis saada kuni pool aastat palgatoetust. Ehk siis inimene on võimalik pea aastaks proovile panna, teda kõigepealt harjutada ja kohandada ning alles seejärel tööle võtta. See peaks tööandjate riske ja hirme vähendama, kuna palgakulu on inimese töölevõtmisel enamasti kõige suurem kulu,â? rääkis nõunik.
 

Ruul tõdes, et aastate jooksul kujunenud stereotüüpide tõttu tuleb töötukassal end ettevõtjate silmis jätkuvalt tõestadast. â??Aga tuleb aru anda, et meie klient ei ole kaugelt enam see, kes neli-viis aastat tagasi. Meil on arvel mitmekordse kõrgharidusega inimesi, tipp- ja keskastme juhte, spetsialiste. Kuvand, et töötukassa kundede hulgast korralikku töötajat ei leia, on täiesti vale, sest meie kliendiprofiil on oluliselt muutunud,â? rõhutas Ruul.
 

Palgatoetuse meede käivitus möödunud aastal riiklikest vahenditest ja tänavu on sellel Euroopa Sotsiaalfondi tugi taga. â??Riiklikul tasemel on välja öeldud, et kui käesolevaks aastaks planeeritud palgatoetuse summad peaks lõppema, siis ilmselt suunatakse sinna vahendeid juurde. Kui meil ikka hakkab ühel hetkel töökohti juurde tekkima, siis ei tohiks seda ju kuidagi pidurdada,â? märkis nõunik.
 

Samas pole inimesed ju enamasti töö kaotanud oskuste puudumise või nappuse tõttu, vaid pigem ettevõtete turgude ärakadumise või kokkutõmbumise pärast. Ruul möönis, et Saaremaal on kümnete inimeste viisi kompetentsi, mis vajab vaid õige pisut ümberõpet. â??Neil on olemas kohusetunne ja töötahe, aga mida pole, on töökohad.
 

Seetõttu ongi tänavu meil suund uute investeeringute poole,â? rääkis ta.
Saaremaal on täna juba ridamisi näiteid, et inimesi varem koondanud ettevõtted soovivad neid mõne aja pärast uuesti tagasi saada. â??Tekkinud on uued turud ja tooted ning minnakse uuele ringile,â? märkis Ruul, viidates, et Euroopa Sotsiaalfondist on Eestile eraldatud piisavalt vahendeid, et ettevõtteid uute inimeste värbamisel toetada.
 

â??Abiraha on nii ehk naa, aga ühel hetkel ta lõpeb. Me ei sa olla samas pansionaat ja kujundada inimestes nö õpitud abitust. Euroopa kogemus näitab, et pool aastat või enam töötust harjutab inimest kasinalt läbi ajama ja ühel hetkel ta ei tahagi enam tööle minna. Mitmetes Euroopa riikides on see väga suur probleem,â? tõdes töötukassa nõunik.
 

Ã?mberõppeks on Saaremaal head tingimused, siin on ametikool, TTÃ? Kuressaare Kolledz, koolituskeskus Osilia, rahvaülikool. Oluline on, et saarlane ei peaks mandrile minema.
 

Koolituste osas on Ruuli sõnul samas väga tõsiselt piirid peale pandud ja analüüsitakse väga tähelepanelikult, milliseid kursusi rahastada, milliseid mitte. â??Mõni tarkpea õppis aasta jooksul kolm-neli uut ametitit, aga tööle pole ikka saanud. Selles mõttes on tema koolitusraha justkui tuulde loobitud. Meile tuleb aga Euroopa Liidu audit sisse ja ütleb, et koolituse peale kulutasite nii palju raha, aga kui palju inimesi neist tööle sai,â? selgitas ta, lisades, et Saare maakonnas on koolitatutest tööle saanud siiski ligi 30 protsenti, mis on Eesti kõrgemaid näitajaid.
 

Tähtis on ka koostöö omavalitsustega, kes teavad, milline on ettevõtluse olukord kohapeal. â??Me peame leidma võimalused töötu aktiivsena hoida, et ta ei jääks oma muremõtetega üksi. See on näiteks üks põhjusi, mis inimene peab kord kuus töötukassas isiklikult kohal käima,â? rääkis Ruul. Ta lisas, et tihtipeale omavalitsused löövad töötutele käega, arvates, et töötukassa tegeleb nendega, neil on ka ravikindlustus ja ka arstiabi peaks nad saama. Töötukassa näeb aga just koostöös omavalitsustega võimalust pakkuda töötutele kohapeal tööharjutusi ja ajutist tööd.
 

Töötukassal on koostöös EASiga kokku pandud pakett välisinvestorile. â??Investoritel on näiteks mingi koht välja vaadatud, olgu see sõprusvald, sõprusmaakond või mingite muude varsemate kontaktide najal tehtud otsus. Nüüd käib pinna uurimine. Paar sellist näidet on elektroonikakomponentide valdkonnas ka Saaremaaga seoses olemas. Meie aitame inimesed tööle, järgenvad meetmed tootearenduse, ekspordiplaanide ja turustamistoetuste näol tulevad aga EASist,â? selgitas Ruul.

Töötukassa süvendab koostööd ettevõtjatega

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärinõustajale Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info@tootukassa.ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)