Liigu sisu juurde Liigu peamenüü juurde Liigu vaegnägijate bloki juurde

Töötukassa ja tööinspektsiooni tegevus AS Järle töötajate abistamisel

Prindi

Lisatud 17.02.2011 | Uuendatud 10.12.2013

Selle aasta alguses peatati AS Järles nii tootmis- kui müügitegevus. Järle Kiviõlis asuva küpsisetsehhi töötajaile tegi tööandja ettepaneku lahkuda töölt omal soovil ning jätkata â?? esialgu aastase lepinguga â?? uues ettevõttes OÃ? Pagarid. Kohe pärast ärevate uudiste saamist võttis töötukassa Järlega ühendust, et toimuvas selgust saada ja võimalikele koondatavatele abi pakkuda. Kohapeal aitas kohtumist korraldada küpsisetsehhi meister, kohtumisele tulid kõik 16 töötajat.

Inimeste peamine küsimus oli, millistele hüvitistele on neil õigus koondamise korral ja mille nad kaotavad, lahkudes omal soovil. Töötukassa esindajad selgitasid erinevate töölepingu lõpetamise viisidega kaasnevat, räägiti koondamishüvitisest ja töötuskindlustushüvitisest, samuti töötukassa teenustest. Kuna Kiviõlis ja lähiümbruses on töökohti vähe ja tööd leida väga raske, otsustasid kohaletulnud pärast kõigi võimaluste ärakuulamist nõustuda tööandja ettepanekuga: lahkuda omal soovil ja asuda tööle OÃ?-s Pagarid. Seega on AS Järle endiste Kiviõli töötajate jaoks vähemalt mõneks ajaks lahendus olemas.

AS Järle Jõhvi tootmise töötajatel pole aga selgust ettevõtte ja iseenda edasise käekäigu kohta tänaseni. Töötajatel on saamata detsembri ja jaanuari töötasu, samal ajal pole tööandja mingeid selgitusi jaganud ning töötajaid pole ka koondatud. Kuna töötajate töölepingud ei ole ametlikult lõppenud, on ka töötukassa võimalused aitamiseks üsna piiratud. Esimesed Järle töötajad on end siiski töötuna registreerinud, võttes aluseks tööandjale saadetud kirja, millega teatavad töösuhte katkestamisest tööandjapoolse töölepingu rikkumise tõttu. Hüvitiste vormistamiseks vajalikke palgaandmeid ei ole töötukassal õnnestunud AS Järlelt saada, vajalikud andmed püütakse saada maksuametist.

Nagu Kiviõliski, kohtusid töötukassa esindajad ka Jõhvi tootmise töötajatega. Jõhvi töötajate olukord oli aga mõistagi oluliselt kurvem. Kokkusaamisele tuli üle 60 inimese, kes kõik olid teadmatuses nii edasise töö kui oma õiguste osas. Selgitasime töötukassa võimalusi ning töötukassa Ida-Virumaa osakonna juhataja Maie Metsalu võttis abi saamiseks ühendust tööinspektsiooniga â?? töötukassasse saavad inimesed pöörduda alles pärast töösuhte lõpetamist. Pärast kohtumise lõppu suundutigi edasist nõu pidama kohaliku tööinspektsiooni tööinspektor-juristi juurde. Kõigi inimeste tegelik soov oli loomulikult edasi töötada, kuid tootmise jätkumise kohta pole selgust tänaseni.

Tööinspektsiooni pöördus ligi 40 Järle töötajat. Jurist selgitas neile töölepingu seadusest (TLS) tulenevaid õigusi ja võimalusi olukorras, kus tööandja ei taga töötajatele tööd ega töötasu. Pärast nõustamist oli töötajatel võimalus kirjutada avaldus töövaidluskomisjonile. Võimalust kasutas 42 inimest, esitades avalduse, milles nõudsid maksmata töötasu detsembrikuu eest. Ã?ksikud töötajad leidsid, et töösuhte jätkamine on ebamõistlik ja otsustasid töösuhte üles öelda erakorraliselt TLS § 91 lõike 2 punkt 2 alusel. Töövaidluskomisjonid menetlesid esitatud avaldusi juba 3.ja 8. veebruaril, töötasu väljamaksmise nõuded rahuldati. AS Järle esindaja töövaidluskomisjoni istungitel ei osalenud. Praeguseks on Jõhvi ja Narva töövaidluskomisjonidele avalduse esitanud 69 Järle töötajat, avalduste menetlemine jätkub. Samuti nõustab tööinspektsioon jätkuvalt AS Järle töötajaid, kes pöörduvad, saamaks nõu töösuhte erakorraliseks ülesütlemiseks või keskmise töötasu väljamaksmiseks, kuna tööandja tööga ei kindlusta ( TLS § 35).

Probleemid ei ole veel kaugeltki lahenenud ning nii töötukassa kui tööinspektsioon abistavad AS Järle töötajaid ka edaspidi. Töötukassas tegeleb Järle juhtumiga koondamistele reageerimise meeskonna juht Helis Vilepill, kellega saab ühendust e-posti vahendusel helis.vilepill[at]tootukassa.ee või telefonil 53 32 11 99.

 

 

Bännerile klikates jõuate Tripodi kutsetesti tegemise lehele Bännerile klõpsates jõuate tööta ja õpi veebilehele Bännerile klõpsates jõuate Minukarjäär veebilehele Bänner viib veebivormile, kus saate esitada küsimuse töötukassa karjäärispetsialistile Bännerile klikates jõuate ajutiste töökohtade keskkonda.

 

Kontaktid

Töötukassa bürood

E-post: info@tootukassa.ee
Töötukassa e-posti aadressidele saab saata maksimaalselt 10 MB mahuga e-kirju.

Skype: tootukassa

Infotelefon: 15501; 669 6513
(E-N 8.30-16.45; R 8.30-15.30, kuu viimasel reedel 8.30-12.30)